Każda powierzchnia wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju farb. Innych produktów należy używać w przypadku ścian wewnątrz budynku, jeszcze inne stosowane są do fasad. Sam wybór odpowiedniej farby nie jest trudnym zadaniem, a to dlatego że wybierając się do sklepu z łatwością można odnaleźć produkt nam potrzebny. Na opakowaniu większości farb widnieje informacja o ich zastosowaniu.

Większość farb z powodzeniem można wykorzystywać do malowania tradycyjnych tynków, podłoża gipsowego, płyt kartonowo-gipsowych czy też betonu bądź cegły. Dostępne są również farby którymi pokryć można tapety, okładziny, różnego rodzaju metale, jak również tworzywa sztuczne. Należy jednak pamiętać o tym, aby stosować farby zgodnie z ich przeznaczeniem. Tylko wówczas otrzymać będzie można oczekiwany efekt – zarówno dekoracyjny, jak i ten związany z ochroną danej powierzchni.

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów farb. Wśród nich są farby akrylowe charakteryzujące się dobrą paroprzepuszczalnością oraz farby lateksowe. Te z kolei są odporniejsze na czyszczenie, a także na wilgoć. Zarówno farby akrylowe, jak i lateksowe można stosować w łazienkach. Kolejne rodzaje farb to:

  • winylowe – charakteryzują się właściwościami zbliżonymi to farb akrylowych, jednakże są mniej odporne na zabrudzenia,
  • poliuretanowe – są trwałe i odporne na szorowanie, mogą być stosowane w kuchni, a także w łazience,
  • krzemianowe – są bardziej paroprzepuszczalne niż farby akrylowe bądź też winylowe, są odporne na zmywanie, dlatego też z powodzeniem można je stosować w łazienkach,
  • strukturalne – to gęste farby, jednak nakładane w odpowiedni sposób tworzą fakturę dekoracyjną, wszystko jednak zależy od inwencji twórczej wykonawcy. Niektóre farby strukturalne posiadają włókna, dzięki czemu uzyskany efekt przypominać może tapetę,
  • fatalowe – to farby, które po nałożeniu na ścianę tworzą mocną powierzchnię odporną na czyszczenie, a także uszkodzenia mechaniczne, przy czym są słabo paroprzepuszczalne. Można je stosować w większości pomieszczeń, również w kuchni czy łazience.

Wśród innego rodzaju farb są te, które przeznaczone są do stosowania na zewnątrz budynków, czyli tak zwane farby fasadowe. Ich zadaniem jest nie tylko ozdobienie elewacji, ale przede wszystkim ochrona na przykład przed wodą. Farba elewacyjna musi być dobrze kryjąca, podatna na zmywanie, a także trwała. Do malowania fasady można stosować farby akrylowe, ponieważ charakteryzują się niską paroprzepuszczalnością i nasiąkliwością wodą. Można nimi malować różne powierzchnie – tynkowane czy betonowe. Nie są jednak odpowiednie na podłoża wykonane z tynku wapiennego.

Zarówno farby zewnętrzne, jak i farby fasadowe ma w swojej ofercie Arsanit. Firma funkcjonuje na rynku od ponad 10 lat, proponując swoim klientom produkty chemii budowlanej – produkty sypkie, mokre oraz styropian. Wszystkie produkty oferowane przez Arsanit są wysokiej jakości.

Aby farba spełniała swoje zadanie, należy wybrać tę o konkretnym przeznaczeniu. Innego produktu bowiem należy użyć w przypadku łazienek, kuchni, pokoju, a jeszcze innego w przypadku malowania elewacji.

[avg] ([per]) [total] vote[s]