Podczas projektowania balkonu trzeba pamiętać o tym, że będzie on narażony na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wahania temperatury czy opady deszczu i śniegu. Jak zaprojektować balkon i taras?

Jak zabezpieczyć miejsce styku balkonu ze ścianą?

Miejsce „styku” płyty balkonu i ściany budynku jest niezwykle ważne i należy zwrócić uwagę na to, żeby nie stało się tzw. mostkiem termicznym, przez który będzie nam uciekało ciepło z domu. Aby temu zapobiec, można zastosować specjalne elementy ochrony cieplnej dla takich przejść balkonowych, które dodatkowo będą tłumiły dźwięki.

Zabezpieczanie balkonu przed wilgocią

Żeby zabezpieczyć balkon przed wilgocią, należy go odpowiednio wyprofilować, dzięki czemu woda z opadów deszczu lub śniegu nie będzie zalegać, ale od razu spływać z powierzchni balkonu np. do przymocowanych wokół niego rynien. Jego spadek powinien mieć od 2 do 2,5%  pochylenia i powinien się zaczynać od ściany do jego zewnętrznej krawędzi.

Czym pokryć powierzchnię balkonu i cały taras?

Aby woda była odpowiednio szybko odprowadzana z balkonu, należy jego powierzchnię pokryć odpowiednimi płytkami, które nie będą nasiąkać wilgocią. Poza tym ważne jest też odpowiednie ich ułożenie, ponieważ woda musi być odprowadzana poza obręb balkonu nie tylko za pomocą jego spadku, ale i przez system kanalików. Jeśli te dwie zasady zostaną pominięte podczas budowy balkonu lub tarasu, to woda nie będzie odpływać, przez co szybko doprowadzi do pękania i niszczenia podłoża oraz płytek na nim położonych. Gres, który będzie okrywał zewnętrzne boki balkonu, musi być tak położony, żeby nie zatrzymywał wody na powierzchni balkonu. Jeśli woda dostanie się do warstwy podkładowej, wówczas płytki zaczną „odchodzić” od powierzchni balkonu, a następnie będą pękać, co spowoduje jeszcze większe szczeliny, w których woda będzie się gromadzić.

Pamiętajmy zatem, żeby projektowanie balkonu musimy bezpośrednio wiązać z warunkami pogodowymi, na które będzie on narażony o każdej porze roku oraz że najgroźniejsza jest dla niego wilgoć.