Rolety okienne to bardzo praktyczne rozwiązanie,  które znajduje wielu zwolenników. Mamy obecnie spory wybór rolet w niemal nieograniczonych kolorystyce i stylistyce. Niestety, wiele osób waha się, ponieważ ich obawy budzi konieczność zamontowania rolet. Dlatego dzisiaj przybliżymy kwestię montażu rolet okiennych i pokażemy, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Montaż mini rolety

Osoby, które chcą sobie ułatwić sprawę, często decydują się na mini rolety. Są one montowane w świetle okna, a zatem są mniejsze od rolet montowanych do ściany czy nawet ramy okiennej.

Montaż mini rolety to rzecz najprostsza pod słońcem. Ten typ jest wyposażony w specjalne uchwyty, które umożliwiają zawieszenie rolety na skrzydle okiennym. Jedyną trudnością może się tu okazać znalezienie rozmiaru – powinien on być większy o 1-3 cm od szerokości szyby okiennej.  Niezależnie od tego, jakich rolet szukamy, absolutną podstawą jest dokonanie szczegółowych pomiarów – najlepiej samej szyby oraz okna wraz z listwami przyszybowymi.  Dobrze jest także znać rozmiar wnęki okiennej i ewentualnie odległość krawędzi wnęki od ścian i sufitu, jeżeli są one na tyle blisko, by utrudnić montaż.

Mini rolety to łatwe i szybkie rozwiązanie, często też najtańsze. Trzeba jednak mieć na uwadze, że roleta od niesprawdzonego producenta może być niesolidna, spadać ze skrzydła okiennego i w rezultacie szybko się połamać. Szybkie w montażu i solidne mini rolety oferuje np. www.prakto.eu.

Montaż rolety klasycznej

Pełnowymiarowe rolety są nieco bardziej skomplikowane w montażu niż omówione wyżej mini rolety. Tutaj szczególnie ważne są precyzyjne pomiary. Rolety przykręca się różnie w zależności od modelu i systemu montażu, jaki oferuje producent. Rolety dwóch różnych producentów mogą być odmienne się pod tym względem, dlatego zawsze należy szukać pomocy albo w dołączonych instrukcjach, albo zdać się na fachową ekipę.

W zależności od tego, jaką roletę kupimy i jakie warunki panują przy oknie, roleta jest montowana w świetle okna albo w ścianie lub suficie – w wymiarze przekraczającym wnękę okienną. W przypadku wiercenia w oknach można stracić gwarancję, dlatego trzeba zapoznać się z jej warunkami oraz z instrukcją montażu rolety. Solidny producent rolet okiennych zawsze opatruje swoje produkty szczegółowymi informacjami dla użytkownika.