Drzwi naścienne przesuwane można zamontować, gdy ściany działowe są już zbudowane, a także podczas remontu domu. Wystarczy, jeśli pozostawimy otwór drzwiowy równy wielkości skrzydła i miejsce na ścianie potrzebne do jego odsunięcia. Skrzydło drzwi przesuwa się na wózkach jezdnych po prowadnicy, którą montuje się na ścianie nad otworem drzwiowym lub do sufitu.

Montaż drzwi naściennych

Drzwi naścienne można zamontować zarówno na ścianie murowanej, jak i gipsowo-kartonowej. Ścianę g-k, aby wytrzymała ciężar zawieszonego na niej skrzydła, należy wzmocnić dodatkowym ceownikiem. Zawieszenie na niej drzwi trzeba więc zaplanować na etapie jej wznoszenia. Jeśli drzwi przesuwne mają mieć wysokość pomieszczenia, prowadnicę montujemy do sufitu (do stropu). Nie może to być sufit podwieszany. Prowadnicę możemy zamontować bezpośrednio do stropu lub pośrednio – poprzez listwę z drewna iglastego.

Wymiary drzwi

Szerokość skrzydła może wynosić od 60 do 150 cm. Zależy ona od szerokości otworu oraz od uchwytu, jaki zastosujemy do otwierania skrzydła. Jeżeli uchwyt jest umieszczony w płaszczyźnie skrzydła, nie będzie go można całkowicie odsunąć na ścianę, dlatego skrzydło drzwi musi być o blisko 10 cm szersze niż planowany otwór. Jeśli zastosujemy uchwyt znajdujący się w czole skrzydła, możemy odsunąć całe skrzydło, a wtedy jego szerokość może być równa szerokości planowanego otworu. Na ścianie, na którą będą się odsuwać drzwi, trzeba pozostawić miejsce równe szerokości skrzydła.

Otwieranie drzwi naściennych

Drzwi naścienne mogą być jednoskrzydłowe, wtedy skrzydło odsuwa się na jedną stronę ściany. Drzwi dwuskrzydłowe mogą być dwustronne – wtedy każde ze skrzydeł odsuwa się na inną stronę. Gdy chcemy mieć drzwi dwuskrzydłowe, a miejsce na odsunięcie skrzydła mamy jedynie po jednej stronie ściany, możemy zrobić drzwi zasuwane teleskopowo – wtedy jedno skrzydło chowa się za drugim. Taki rodzaj drzwi wymaga zamontowania szyny dwutorowej.

Autor: Hanna Jankowska