Jeśli ogród zimowy ma być usytuowany na bazie dotychczasowego tarasu o powierzchni do 35 metrów kwadratowych, jego budowa nie wymaga specjalnego pozwolenia. To świetna informacja dla tych, którzy chcą cieszyć się dodatkową przestrzenią i namiastką ogródka przez cały rok. Z czego powinna być wykonana konstrukcja takiej oranżerii? Dowiedz się więcej już teraz.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Ogród zimowy służy najczęściej do wypoczynku, kiedy niesprzyjające warunki pogodowe uniemożliwiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Co więcej, przydomowe oranżerie powstają również po to, by móc chronić rośliny ciepłolubne, jakie nie przetrwałyby mroźnej zimy na dworze. Bez względu na przeznaczenie zimowego ogrodu, jego podstawę stanowi konstrukcja. Musi być ona wykonana z elementów trwałych, odpornych na korozję, ale także na mrozy, wysokie temperatury, silne promienie słońca, deszcz czy zanieczyszczenia.

Zabudowa ogrodu zimowego powstaje najczęściej z ram aluminiowych bądź stalowych doskonałej jakości, pomiędzy którymi stosuje się pleksi albo szkło. Rzadziej do zabudowy wykorzystuje się naturalne drewno, nawet to zabezpieczone nie będzie tak wytrzymałe. Według specjalistów firmy ALUSOLUTION, która zajmuje się tworzeniem takich konstrukcji, aluminium oraz hartowane szkło to zestaw idealny do tego rodzaju inwestycji. Dlatego warto skorzystać właśnie z takich materiałów.

Od projektu po realizację

Chociaż budowa ogrodu zimowego nie wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia, to tworzenie takiego azylu powinno odbywać się we w pełni profesjonalny sposób. Zarówno projekt, jak i wykonanie warto zlecić fachowcom z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Ogród zimowy ma być nie tylko w pełni bezpieczną przestrzenią, ale i optymalnie komfortową w użytkowaniu. Ze względu na jej przeznaczenie konieczne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na termoizolację takiej budowli.

Właśnie ze względu na zachowanie najlepszych właściwości izolacji termicznej, szkielet tworzony jest ze specjalnych profili aluminiowych z przekładkami termoizolacyjnymi. To one zapobiegają uciekaniu wygenerowanego ciepła z wnętrza oraz przedostawania się do środka zimnego powietrza. Ma to kolosalne znaczenie, nie tylko patrząc na komfort użytkowania ogrodu zimowego, ale także na trwałość tego miejsca czy stan uprawianej w nim roślinności.

Należy pamiętać, że dobór najlepszych materiałów pod zabudowę ogrodu zimowego to jeszcze nie wszystko. Ogromne znaczenie ma tutaj fachowość specjalistów, którzy ją zaprojektują oraz wykonają.