Malowanie domu nie wydaje się wielką sztuką. Jednak wystarczy pierwsza wizyta w sklepie z materiałami budowlanymi, by przekonać się, że same przygotowania będą od nas wymagać pewnej specjalistycznej wiedzy. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak w gąszczu rozmaitych rodzajów pędzli wybrać te, które będą ci najbardziej potrzebne podczas remontu mieszkania. Wiele z nich znajdziesz w sklepie zamet.pl.

Jest kilka rzeczy, które należy brać pod uwagę podczas wyboru narzędzi do malowania. Pamiętaj, że to, z jakiego pędzla korzystasz ma bardzo istotny wpływ na twoją pracę – wybór odpowiedniego pozwoli Ci zakończyć malowanie szybko i bez problemów. Kupując pędzle powinniśmy zatem przypatrzeć się ich wielkości, grubości, kształtowi oraz rodzajowi użytego włosia.

Wielkość

Pod tym względem warto stosować się do zasady „duża powierzchnia – duży pędzel; mała powierzchnia – mały pędzel”. Największe pędzle to tzw. ławkowce przeznaczone do jednolitego malowania ścian i sufitów. Z kolei najmniejsze pędzelki o średnicy powyżej 10 milimetrów używane są do prac wykończeniowych, np. precyzyjnego malowania wokół gniazdek i włączników w ścianach.

Kształt

Najczęściej spotykane pędzle mają prosty kształt – równo przycięte włosie na prostym trzonku o różnej szerokości i grubości. Istnieje także kilka rodzajów pędzli o innym kształcie, przeznaczonych do zadań specjalnych. W tej liczbie znajdą się okrągłe pędzelki z włosiem ściętym na kształt stożka, którymi wygodnie maluje się narożniki pomieszczeń, pędzle skośne przeznaczone m.in. do malowania pasów i prac wykończeniowych. Warto zwracać również uwagę na kształt trzonka pędzla – tak zwane pędzle kaloryferowe posiadają długie trzonki, dzięki czemu wygodniej maluje się nimi trudno dostępne miejsca.

Włosie i kolor

Istnieją trzy rodzaje włosia: naturalne, syntetyczne lub mieszane. Decydując się na jeden z nich powinniśmy brać pod uwagę, do jakiego rodzaju farby będą się one najlepiej nadawać. Pędzle z włosia naturalnego polecane są do farb na bazie rozcieńczalników organicznych, syntetyczne zaś do farb wodorozcieńczalnych. Dopasowanie pędzla do rodzaju farby ułatwi nam kolor jego trzonka: niebieski oznacza pędzel do farb wodnych, czerwony do farb rozpuszczalnikowych, zaś pędzle brązowe nadają się do pracy ze środkami do malowania drewna. Niezależnie od tego, jaki pędzel wybierzemy, pamiętajmy o tym, że włosie w pewnym momencie wypada i może zostać przyklejone do świeżo malowanej powierzchni. Aby tego uniknąć należy przed pracą namoczyć pędzel w czystej wodzie i delikatnie wytrzepać luźno osadzone w trzonku i złamane włosy.

Stosowanie pędzli dostosowanych do danego miejsca i rodzaju powierzchni, znacznie ułatwia pracę. Dlatego przed rozpoczęciem malowania warto dokładnie przemyśleć jakich narzędzi będziemy potrzebować. Sklepy, takie jak zamet.pl oferują szeroki wybór pędzli przeznaczonych do malowania różnych powierzchni.