Malowanie domu nie wydaje się wielką sztuką. Jednak wystarczy pierwsza wizyta w sklepie z materiałami budowlanymi, by przekonać się, że same przygotowania będą od nas wymagać pewnej specjalistycznej wiedzy. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak w gąszczu rozmaitych rodzajów pędzli wybrać te, które będą ci najbardziej potrzebne podczas remontu mieszkania. Wiele z nich znajdziesz w sklepie zamet.pl.

Jest kilka rzeczy, które należy brać pod uwagę podczas wyboru narzędzi do malowania. Pamiętaj, że to, z jakiego pędzla korzystasz ma bardzo istotny wpływ na twoją pracę – wybór odpowiedniego pozwoli Ci zakończyć malowanie szybko i bez problemów. Kupując pędzle powinniśmy zatem przypatrzeć się ich wielkości, grubości, kształtowi oraz rodzajowi użytego włosia.

Wielkość

Pod tym względem warto stosować się do zasady „duża powierzchnia – duży pędzel; mała powierzchnia – mały pędzel”. Największe pędzle to tzw. ławkowce przeznaczone do jednolitego malowania ścian i sufitów. Z kolei najmniejsze pędzelki o średnicy powyżej 10 milimetrów używane są do prac wykończeniowych, np. precyzyjnego malowania wokół gniazdek i włączników w ścianach.

Kształt

Najczęściej spotykane pędzle mają prosty kształt – równo przycięte włosie na prostym trzonku o różnej szerokości i grubości. Istnieje także kilka rodzajów pędzli o innym kształcie, przeznaczonych do zadań specjalnych. W tej liczbie znajdą się okrągłe pędzelki z włosiem ściętym na kształt stożka, którymi wygodnie maluje się narożniki pomieszczeń, pędzle skośne przeznaczone m.in. do malowania pasów i prac wykończeniowych. Warto zwracać również uwagę na kształt trzonka pędzla – tak zwane pędzle kaloryferowe posiadają długie trzonki, dzięki czemu wygodniej maluje się nimi trudno dostępne miejsca.

Włosie i kolor

Istnieją trzy rodzaje włosia: naturalne, syntetyczne lub mieszane. Decydując się na jeden z nich powinniśmy brać pod uwagę, do jakiego rodzaju farby będą się one najlepiej nadawać. Pędzle z włosia naturalnego polecane są do farb na bazie rozcieńczalników organicznych, syntetyczne zaś do farb wodorozcieńczalnych. Dopasowanie pędzla do rodzaju farby ułatwi nam kolor jego trzonka: niebieski oznacza pędzel do farb wodnych, czerwony do farb rozpuszczalnikowych, zaś pędzle brązowe nadają się do pracy ze środkami do malowania drewna. Niezależnie od tego, jaki pędzel wybierzemy, pamiętajmy o tym, że włosie w pewnym momencie wypada i może zostać przyklejone do świeżo malowanej powierzchni. Aby tego uniknąć należy przed pracą namoczyć pędzel w czystej wodzie i delikatnie wytrzepać luźno osadzone w trzonku i złamane włosy.

Stosowanie pędzli dostosowanych do danego miejsca i rodzaju powierzchni, znacznie ułatwia pracę. Dlatego przed rozpoczęciem malowania warto dokładnie przemyśleć jakich narzędzi będziemy potrzebować. Sklepy, takie jak zamet.pl oferują szeroki wybór pędzli przeznaczonych do malowania różnych powierzchni.

Rate this post