Okna to bardzo ważny element domu, a przy tym – bardzo drogi. W dużej mierze od okien zależy, czy nasze miejsce do życia będzie ciepłe i bezpieczne. Dlatego wybór musi być poprzedzony rozpoznaniem potrzeb oraz możliwości, jakie obecnie daje rynek stolarki okiennej. Jak wybrać okna, aby okazało się to opłacalną inwestycją? O tym w poniższym tekście.

Jakie właściwości wziąć pod uwagę?

Okna do domu mają zabezpieczyć nas przed czynnikami zewnętrznymi (nie tylko pogodowymi, ale też np. przed włamaniami). Jednocześnie przy dążeniu do bezpieczeństwa chcielibyśmy cieszyć się jak największą ilością światła słonecznego. Właściwości okna wyrażone są w kilku parametrach. Ich znajomość da nam narzędzie do tego, aby dokonać świadomego wyboru. Pierwszy istotny czynnik to przenikalność cieplna (Uw). Parametr ten wskazuje, ile ciepła ucieka oknem, a zatem im niższy wskaźnik, tym bardziej szczelne pod względem cieplnym okna. Kolejnym czynnikiem, od którego chcemy się odizolować w domu, to hałas. Izolacja akustyczna (Rw) jest szczególnie istotna, kiedy mieszkamy np. przy ruchliwej ulicy. Uznaje się, że w hałaśliwych miejscach wskaźnik Rw powinien być nie mniejszy niż 40–45 decybeli. Nie chcemy huku aut, ale chcemy za to dużo światła. Dlatego istotna jest jego przepuszczalność. Wyraża się ją w procentach. Im wyższy, tym jaśniej będzie w pomieszczeniach. Okna poddawane są szczegółowym badaniom, które określają nawet odporność na włamania. Wyraża się ją parametrem WK w skali WK-1–WK-6. Im wyższa klasa, tym wyższy poziom bezpieczeństwa. Ale uwaga! Mało które okna PCV mają klasę wyższą niż 2. Jeżeli sprzedawca używa sformułowania „okno antywłamaniowe”, nie jest ono tożsame z określeniem „odporne na włamanie”. Jest to jedynie chwyt marketingowy niepoparty badaniami i dokumentami.

Certyfikaty mają znaczenie

Wybór okna to decyzja zbyt poważna, aby zdawać się tutaj tylko i wyłącznie na doradztwo personelu sklepu. Choć na to nie wygląda, okno składa się z wielu elementów, także niewidocznych. Mają one niebagatelny wpływ na to, czy będzie nam ciepło i czy nikt niepożądany nie sforsuje zamków. Dlatego zawsze należy dopytywać o atesty potwierdzające słowa sprzedawcy. To, jak i z czego wykonano okno, jest ważne, ale o wiele ważniejsze jest to, jaki jest rezultat i czy wszystkie elementy po spasowaniu dały efekt w postaci bezpiecznego i szczelnego okna. Wysokiej jakości okien warto poszukać u sprzedawców specjalizujących się w artykułach mających zapewnić bezpieczeństwo domu, np. na www.emultidom.pl.

[avg] ([per]) [total] vote[s]