Wyrzynarka to jedno z podstawowych narzędzi w przydomowych warsztatach majsterkowiczów. Jest niezastąpione podczas budowy oraz remontu – dzięki niemu można wycinać dowolne kształty, nie tylko linie proste. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając wyrzynarkę.

Rodzaje wyrzynarek

Wyrzynarki można podzielić ze względu na sposób cięcia na dwa rodzaje: klasyczne oraz z podcinaniem. Pierwszy typ to urządzenia, w których brzeszczot porusza się w górę i w dół, a w celu przesuwania po wyznaczonej linii musimy lekko je dociskać. Drugi typ to wyrzynarki z podcinaniem, zwane też oscylacyjnymi lub wahadłowymi. W tym przypadku brzeszczot wykonuje nie tylko ruch w górę i w dół, ale także w przód i w tył. Dzięki temu prowadzenie urządzenia wymaga mniejszego nacisku, jest więc łatwiejsze – ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku cięcia grubych materiałów. Funkcja podcinania może być regulowana, dzięki czemu dostosujemy sposób pracy wyrzynarki do twardości i grubości obrabianego materiału.

jak-wybrac-odpowiednia-wyrzynarke-2

Specyficzną odmianą wyrzynarki jest urządzenie stołowe, obsługiwane dokładnie odwrotnie niż omawiane wcześniej modele. Wyrzynarka stołowa stoi w miejscu, a poruszamy przeznaczonym do cięcia materiałem. Do wycinania precyzyjnych kształtów przeznaczone są wyrzynarki włosowe, zaopatrzone w brzeszczot włosowy (zobacz różne dostępne rodzaje wyrzynarek: https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/elektronarzedzia-przenosne-i-akcesoria/wyrzynarki-i-pilarki/wyrzynarki.html).

Ważne parametry – moc, liczba skoków na minutę, głębokość cięcia

Do najważniejszych cech wyrzynarki należy moc. Większa moc to, krótko mówiąc, dłuższy czas pracy bez konieczności wyłączania urządzenia. Innym istotnym parametrem jest liczba skoków na minutę; wpływa ona na szybkość cięcia. Warto zwrócić uwagę również na głębokość cięcia. Od niej zależeć będzie to, jak gruby materiał obrobimy za pomocą wybranego modelu.

jak-wybrac-odpowiednia-wyrzynarke-3

Wyposażenie wyrzynarki w brzeszczoty do różnych materiałów

Zakup wyrzynarki nie kończy się na wybraniu odpowiedniego modelu urządzenia. Konieczne jest także dobranie odpowiednich brzeszczotów, przeznaczonych do cięcia różnych rodzajów materiałów. Do cięcia drewna oraz tworzyw sztucznych przeznaczone są brzeszczoty oznaczone skrótami HCS oraz CV. Materiały drewnopochodne oraz metale kolorowe przetniemy za pomocą brzeszczotów HSS. Do zadań specjalnych przeznaczone są brzeszczoty HM i TCC – za ich pomocą przetniemy płytki ceramiczne, cegły czy stal nierdzewną.

Zasilanie wyrzynarki – sieciowe czy akumulatorowe?

Podobnie jak wszystkie elektronarzędzia, tak i wyrzynarka zasilana może być na różne sposoby. Urządzenia sieciowe mogą być nieco mniej wygodne w obsłudze niż akumulatorowe ze względu na krępujący ruchy kabel. Wyrzynarki akumulatorowe mają natomiast ograniczony czas pracy, co nie dotyczy narzędzi podłączanych do sieci elektrycznej.

Dodatkowe wyposażenie i przydatne funkcje

Wyrzynarki mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria i funkcje, zwiększające wygodę ich użytkowania. Warto wspomnieć o dyszy, służącej do podłączenia odkurzacza odsysającego pył. Przydatna może okazać się regulacja natarcia brzeszczotu oraz dioda podświetlająca cięty obszar.

Wybierając wyrzynarkę, warto zastanowić się nad tym, do jakiego rodzaju materiałów będziemy jej używać oraz jak skomplikowane wzory wycinać. Dzięki temu wybierzemy model dopasowany do potrzeb.

[avg] ([per]) [total] vote[s]