Kolor elewacji domu ma ogromny wpływ na to, jak budynek będzie się prezentował. Odpowiednio dobrany podkreśli charakter bryły, a jednocześnie sprawi, że dobrze będzie się ona komponować z otoczeniem. Na wygląd elewacji oczywiście wpływają również inne elementy, jak okna czy drzwi wejściowe zewnętrzne – powinny one tworzyć harmonijną całość.

Kolor elewacji pasujący do otoczenia

Wybierając kolor ścian domu, warto przyjrzeć się otoczeniu i zasugerować barwami wybranymi przez sąsiadów. Jeśli większość budynków w okolicy pomalowana jest na jasne kolory, jak biele czy beże, zdecydowanie się na ciemne ściany spowoduje zaburzenie harmonii. Podobną zasadą należy kierować się w przypadku domu otoczonego zielenią – tu fioletowa bądź jaskrawo pomarańczowa elewacja będzie się nienaturalnie odcinać, stąd zdecydowanie lepszy wybór stanowią naturalne zielenie, beże, brązy czy szarości.

Kolor idealnie dopasowany do budynku

Kolor ścian budynku powinien być też dopasowany do stylu architektonicznego, w jakim jest on utrzymany. Klasyczne domy z dużą liczbą architektonicznych detali zdecydowanie lepiej prezentować się będą w spokojniejszych barwach, a więc np. w bieli czy beżach. W przypadku nowoczesnej bryły bez ozdób w postaci wykuszy, nisz czy lukarn można pozwolić sobie na odważniejsze kolory. Nie bez znaczenia pozostaje także wielkość budynku. Warto pamiętać, że odpowiedni dobór kolorów ścian może optycznie wyrównać proporcje. Ponieważ jasne barwy wizualnie powiększają, będą dobrym wyborem do mniejszych domów, gdzie zastosowanie ciemnej kolorystyki na ścianach dodatkowo przytłoczyłoby budynek. Bardziej okazałe domy można pomalować na ciemniejsze odcienie bez obaw, że elewacja zaburzy proporcje.

Kolor elewacji a dach

Kolejnym istotnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając kolor elewacji, jest dach, zwłaszcza jeśli jego połacie są skośne, a tym samym dobrze widoczne. Barwy ścian powinny być dobierane do koloru poszycia dachu, a nie na odwrót. Pamiętać przy tym należy, że ten sam kolor dachu może różnić się w zależności od materiału, z jakiego jest wykonany, a więc np. nieco inaczej prezentować się będzie czerwona dachówka, a inaczej blachodachówka w tym samym kolorze.

Pod uwagę trzeba też wziąć fakt, że wraz z upływem czasu odcień poszycia może się zmieniać. Ciemna elewacja i dach w podobnej kolorystyce stworzą nieco przytłaczające zestawienie, dlatego w tym przypadku lepiej zdecydować się na jaśniejsze ściany. Jaskrawoczerwony dach w połączeniu z równie intensywnym odcieniem elewacji również nie będzie prezentować się korzystanie, stąd też warto przy takim poszyciu postawić na stonowane kolory ścian.

Drzwi wejściowe zewnętrze i okna też mają znaczenie

Aby uzyskać spójny efekt, należy kolor elewacji dobierać nie tylko z uwzględnieniem wielkości budynku i jego stylu czy barwy dachu, ale też zadbać o pasujące do całości okna i drzwi zewnętrzne wejściowe. W nowoczesnych projektach najlepiej wyglądają proste formy bez dodatkowych zdobień, zaś w klasycznych świetnym uzupełnieniem elewacji będą zaokrąglone okna i drzwi z podziałami.

Jak wybrać kolor elewacji?

Obecnie inwestorzy budujący dom jednorodzinny mają wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór koloru elewacji. Aby podjąć przemyślaną decyzję, warto sięgnąć po wzorniki. Często okazuje się, że odcień dobrze wyglądający na niewielkim obrazku inaczej prezentuje się na ścianach budynku. Rozsądnie jest więc pomalować np. płytę gipsowo-kartonową na kolor, który nam się podoba, a następnie ustawić ją pionowo przy ścianie zewnętrznej domu – pozwoli to zweryfikować, czy wybrany odcień prezentuje się równie dobrze w świetle dziennym, co w sztucznym oświetleniu. Jest to także świetny sposób na sprawdzenie jak wygląda dana farba w słońcu, w cieniu, w otoczeniu zieleni czy w zestawieniu z dachem. Wypróbowanie koloru w ten sposób pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji i pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy po pomalowaniu całej elewacji okaże się, ze dany odcień jest zbyt ciemny lub np. zupełnie nie pasuje do dachu.

Rate this post