Wybór sposobu ogrzewania własnego domu nie jest rzeczą łatwą. Decyzję trzeba podjąć bardzo wcześnie, bo już na etapie budowy i remontu. Wybór ten zależy od wielu czynników i powinien być dobrze przemyślany.

Czym się kierować?

Szukając sposobu ogrzewania domu najlepiej pasującego do naszego gospodarstwa powinniśmy kierować się przede wszystkim rodzajem pomieszczeń, możliwościami technicznymi (w tym dostępnością źródeł energii) oraz możliwościami finansowymi.

Warto zasięgnąć informacji na temat każdego systemu grzewczego zanim zdecydujemy się na ten jeden. W dużej mierze zależeć będzie od tego wysokość naszych przyszłych rachunków – radzi ekspert z firmy TWM TERMO.

Rodzaje ogrzewania

Istnieje wiele sposobów ogrzewania domu. Do najpopularniejszych należą:

  • Ogrzewanie węglem – węgiel kamienny to jeden z najtańszych i najczęściej wybieranych surowców służących do ogrzewania (nowoczesne piece węglowe zapewniają ciepło niewielkim kosztem). Istnieją modele pieców z automatycznymi podajnikami, dzięki którym ich użytkowanie jest bardzo komfortowe. Niestety, ogrzewanie przy pomocy pieca węglowego wciąż jest dość czasochłonne.
  • Ogrzewanie elektryczne – ten sposób ogrzewania jest zupełnie nieopłacalny (koszty energii wciąż rosną), dlatego w naszym klimacie jest to metoda wręcz luksusowa. Zaletami ogrzewania elektrycznego są bezpieczeństwo i łatwa instalacja.
  • Ogrzewanie gazowe – najlepszy system grzewczy, zarówno pod kątem jakości, jak i wygody użytkowania. Wypada korzystnie także w kwestii generowanych kosztów. Ta metoda ogrzewania domu ma w zasadzie same zalety i obecnie jest w naszym kraju najczęściej wykorzystywana.
  • Kolektory słoneczne – to ciekawa alternatywa dla tych, którzy chcą stworzyć dom przyjazny środowisku, ponieważ w ich przypadku energia pozyskiwana jest z promieni słonecznych. Jednak, choć późniejsze użytkowanie umożliwia zmniejszenie rachunków, to koszt instalacji kolektorów jest dość duży.
  • Kominek z płaszczem wodnym – ogrzewanie za pomocą tego kominka jest sposobem ekonomicznym, ale jednocześnie dość pracochłonnym (trzeba ciąć drewno na kawałki, wkładać do kominka, codziennie rozpalać ogień, a co 2-3 dni przeczyścić kominek i usunąć popiół). Urządzenie to ogrzewa nie tylko powietrze w jego okolicy, ale i wodę trafiającą do systemu centralnego ogrzewania, która pompowana jest do wszystkich grzejników.
[avg] ([per]) [total] vote[s]