Montaż okien to krytyczny moment budowy domu – samo okno, nawet najlepsze, nie spełni swoich ponadprzeciętnych właściwości (za które pewnie sporo zapłaciliśmy), jeżeli nie zostanie poprawnie zamontowane. Prawdziwą wartość okna poznaje się dopiero w momencie, w którym staje się ono częścią domu, niestety często nie ma nawet takiej szansy, przez brak podstawowych umiejętności i błędy popełniane przez „fachowców”.

Dzisiaj nietrudno zamówić i kupić dobre okna, zwłaszcza, że Polska jest ich wiodącym producentem w Europie. Jednak dużo większym problemem jest samo ich zamontowanie. Trudno nam określić, czy ekipa dobrze wykonała swoją pracę, bo po osadzeniu okien w ścianie i ładnym zatynkowaniu nie jesteśmy w stanie dostrzec ewentualnych błędów. Poza tym ciężko zauważyć niedoskonałości osobie, która kompletnie się na tym nie zna – stwierdza specjalista z firmy Siuba, zajmującej się produkcją okien i drzwi. A źle założone okna będą niewygodne i niepraktyczne w użyciu. Może się to objawiać trudnościami w zamykaniu i otwieraniu, braku pełnej ochrony cieplnej, słabym tłumieniu hałasów z zewnątrz itd. Z tego względu wybór dobrej i zaufanej ekipy montażowej jest tak samo ważny jak kupowane przez nas okno, o ile nie ważniejszy, bo zakup okna za kilkanaście tysięcy okaże się wyrzuceniem pieniędzy w błoto, jeśli jego założenie będzie niepoprawne.

Dobrą ekipę możemy znaleźć poprzez kilka sposobów. Tradycyjnie na początku zapytajmy znajomych i bliskich, którzy budowę domu mają już za sobą – jeżeli są zadowoleni z prac montażowych na pewno chętnie polecą nam zaufaną firmę. Jeżeli nie znamy osób z takim doświadczeniem, poszukajmy ekipy w sieci lub branżowych gazetach. W każdym mieście działa co najmniej kilka firm, które oferują usługę montażu okien. Porównajmy ceny i ofertę, sprawdźmy staż obecności na rynku (im dłużej tym lepiej) i poszukajmy na specjalistycznych forach opinii o interesujących nas ekipach. W zaufaniu konkretnej firmie może nam pomóc krótka rozmowa telefoniczna z pytaniem o ewentualne wykonanie montażu. Dobrze będą świadczyły pytania rozmówcy o budowę, rodzaj, wielkość i ilość montowanych okien. Plusem będzie w miarę szybka wstępna wycena.

W poprawnie przeprowadzonym montażu okien dużą rolę ogrywamy my sami jako inwestorzy. Planowanie montażu najlepiej zacząć jeszcze na długo przed nim. Ważna w tej kwestii może okazać się rozmowa ze sprzedawcą okien – on także powinien dokładnie wypytać nas o budowę: rodzaj konstrukcji i materiału ścian, planowaną grubość ocieplenia, stopień zaawansowania prac i dopiero po tym zaproponować jego zdaniem najlepszy sposób montażu. Wszelkie takie ustalenia powinniśmy od razu przekazywać wykonawcy. Przy montowaniu okien uwzględnijmy także stopień zaawansowania innych prac na budowie np. dobrze jest założyć okna dopiero po otynkowaniu ścian wewnętrznych. Niezbyt dobrym pomysłem jest wstawianie okien przed zimą jeżeli chcemy zrobić przerwę na budowie.

Jest jeszcze jedna opcja. Wielu producentów okien ma w swojej ofercie również usługę montażu – proponuje specjalista z firmy Siuba. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy obejmującej sprzedaż okien, prawdopodobnie firma sprawdzi się także przy ich montażu. To oszczędzi także jakichkolwiek problemów z komunikacją na linii sprzedawca-klient-monter okien.

Rate this post