Na początku chcieliśmy zaznaczyć, że do tematu urządzania łazienki należy podejść nieco inaczej niż w stosunku do innych pokojów w mieszkaniu. Pomieszczenia łazienkowe muszą być przede wszystkim funkcjonalne, a samo wyposażenie łazienek cechuje się nieco innymi zastosowaniami niż np. meble salonowe.

Dodatkowo należy pamiętać, że będzie tam panowała wilgoć, dlatego konieczna stanie się odpowiednia wentylacja oraz specjalnych materiały, z których wykonane będzie wszystko, co złoży się na wyposażenie łazienki.

Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Na początku planowania aranżacji łazienkowych musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza z nich to metraż pomieszczenia, z jakim mamy do czynienia. Niestety w przypadku małych łazienek konieczne będzie bardziej rygorystyczne dobieranie elementów. Podobna sytuacja zajdzie w przypadku pokojów o nieregularnych kształtach. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka użytecznych trików, które pozwolą temu zaradzić. W przypadku większych metraży sytuacja jest prostsza, aczkolwiek nikt nie powiedział, że prosta. To właśnie dlatego w dalszej części artykułu skupimy się w szczególności na wyposażeniu łazienkowym, na które warto zwrócić uwagę. Drugi ważny czynnik to oczywiście budżet. Dla wszystkich, którzy pragną urządzić się małym kosztem mamy kolejną dobrą wiadomość – przytulną i funkcjonalną łazienkę można wyposażyć już za 5 tys. złotych.

Jakie wyposażenie wybrać?

Oczywiście podstawowe wyposażenie łazienki to umywalka, wanna lub prysznic, lustro oraz szafki i półki, na których trzymać będziemy potrzebne przedmioty oraz kosmetyki. To czy w łazience znajdzie się również sedes, zależy od tego, czy w domu lub mieszkaniu wydzieliliśmy osobne pomieszczenie na ubikacje. Jak już wcześniej wspominaliśmy łazienki to pomieszczenia, w których panuje duże stężenie wilgoci, dlatego warto zadbać o dobrą wentylację. Pomieszczenie wietrzyć można na dwa sposoby – oknem bądź specjalnym wywietrznikiem. Zalecamy stosowanie obydwóch z nich, ponieważ otwieranie okna, w momencie, gdy na zewnątrz panuje – 30 stopni Celsiusa, to nie najlepszy pomysł. Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie łazienek, to wiele zależy tutaj od wspomnianej już wielkości pomieszczenia. Jeżeli mamy do dyspozycji mniejszy metraż, powinniśmy odpuścić sobie wszystkie zbędne ozdoby, gdyż może to zagracić przestrzeń, co wpłynie na jej funkcjonalność.
Podsumowując, wybierając wyposażenie łazienkowe, powinniśmy zwrócić uwagę na przeznaczenie produktów, wielkość pomieszczenia, budżet, jakim dysponujemy i ostatnie, ale nie mniej ważne, czyli poczucie własnego gustu. To jak będą wyglądały pokoje, powinno być uzależnione przede wszystkim od indywidualnych preferencji.

[avg] ([per]) [total] vote[s]