Jeśli marzymy o ścianie z kamienia, nie ma chyba nic prostszego jak szybki i łatwy proces przyklejania płytek kamiennych. W paru krokach opiszemy kolejne etapy układania kamienia wewnątrz domu. Po ich zrealizowaniu będziemy z pewnością mogli się napawać niesamowitymi walorami takiej efektownej ściany z kamienia.

Co nam będzie potrzebne do wyłożenia ściany z kamienia?

W celu wyłożenia ściany z kamienia należy przede wszystkim zaopatrzyć się w chemię budowlaną. Potrzebny jest głównie grunt do zagruntowania podłoża, wzmacniający powierzchnie betonowe oraz klej najlepiej mrozoodporny do kamieni betonowych lub do kamieni retro – klej gipsowy.

Warto zaś, układając ścianę z kamienia, zaopatrzyć się również w impregnaty do wyrobów betonowych lub do wyrobów gipsowych. W przypadku kamieni wymagających fugowania zakupić trzeba jeszcze gotową fugę.

Wyłożenie ściany z kamienia – kolejne etapy

1. Zanim przystąpimy do układania ściany z kamienia, należy odpowiednio przygotować miejsce pracy, zabezpieczając folią malarską powierzchnie szczególnie narażone na zniszczenie. Najpierw powinniśmy oczyścić ze wszelkich zabrudzeń ścianę, na której zostanie ułożony kamień. Usunąć też trzeba farbę, którą pomalowano ścianę, a gdy występują jakieś nierówności, należy wygładzić powierzchnię zaprawą wyrównującą.

2. Kiedy ściana jest już odpowiednio przygotowana, trzeba ją wtedy dokładnie pokryć środkiem gruntującym. Na ścianach z tynkami gipsowymi warto wykonać tę czynność gruntowania aż dwukrotnie.

3. Gdy ściana już wyschnie, wówczas dopiero możemy spokojnie przystąpić do przyklejenia kamienia. Jego układanie należy rozpocząć od istotnego dla dalszych prac wypoziomowania ściany. W tym celu przymocowujemy prostą listwę nieco nad podłogą za pomocą wkrętów.

4. Przed przystąpieniem do wyklejenia ściany z kamienia warto jeszcze sprawdzić, czy materiał nie posiada jakichś widocznych wad fabrycznych. Gdy takowe zauważymy, trzeba usunąć niedoskonałości drucianą szczotką. Dopiero wtedy możemy przejść do nanoszenia kleju na spód powierzchni kamienia.

5. Rozpoczynając klejenie kamienia, należy pamiętać, aby korzystać równocześnie z materiału pochodzącego z różnych opakowań. Klej trzeba nanosić na płytkę punktowo lub równomiernie rozprowadzać go szpachelką. Kiedy klej zostanie rozprowadzony na płytce, należy ją docisnąć do podłoża.

6. Układamy tak kolejne warstwy płytek od dołu do góry aż cała ściana zostanie nimi pokryta. W razie potrzeby można przyszlifować krawędź kamienia na wypadek wystąpienia nierówności. Także gdy będziemy chcieli dopasować płytkę do potrzebnych wymiarów, można ją przyciąć. Używamy do tego szlifierki kątowej. Powinna ona być zaopatrzona w tarczę do cięcia kamienia. Wówczas gdy wybraliśmy kamienie gipsowe, wystarczy nam z pewnością piłka ręczna do cięcia metalu lub drewna.

7. Jeśli niektóre rodzaje kamienia wymagają jeszcze fugowania, należy posłużyć się gotową fugą do wypełnienia przestrzeni między płytkami. Fuga może mieć różne kolory, a więc dobieramy ten najlepiej pasujący. Rozrabiając fugę, należy zadbać o jej półsuchą konsystencję. Fugowanie można przeprowadzić za pomocą fugownicy do klinkieru lub własnoręcznie skonstruowanego rożka. Po związaniu spoiny wygładzamy ją listewką, a resztki usuwamy suchą zmiotką.

8. Ułożony kamień zostawiamy na kilkanaście godzin, w ciągu których klej dobrze się zwiąże z podłożem.

9. Po wyschnięciu kleju całość ściany z kamienia zabezpieczamy impregnatem. Dzięki niemu utrzymamy kamień na dłużej w czystości.