Dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna w domu sprawi, że wnętrza będą eleganckie i funkcjonalne. I odwrotnie – błędy na etapie planowania elektryki mogą mocno uprzykrzyć ci życie. Chcesz uniknąć kłębowiska kabli za telewizorem, przedłużaczy w każdym pomieszczeniu i kłopotów z dostępem do gniazdek? Podpowiadamy, jak poprawnie zaplanować instalację i cieszyć się wygodą na co dzień.

Uzgodnij z elektrykiem projekt funkcyjny instalacji

Bez względu na to, czy jesteś w trakcie budowy nowego domu, czy planujesz generalny remont z wymianą instalacji, będziesz potrzebował elektryka. Najtańszym i najwygodniejszym rozwiązaniem będzie dla ciebie współpraca z firmą, która zajmuje się zarówno wykonawstwem, jak i projektowaniem instalacji. Kompleksowe usługi elektryczne na Śląsku świadczy m.in. WI-KO-MA z Rybnika. Zanim pozwolisz fachowcom kuć ściany, uzgodnij z nimi projekt funkcjonalny – plan mieszkania, na którym zaznaczysz preferowane miejsca rozmieszczenia gniazdek, włączników i punktów oświetleniowych. Przygotowanie projektu funkcjonalnego nie zajmie ci dużo czasu, a elektrykowi pozwoli uwzględnić twoje indywidualne potrzeby, np. dodatkowe gniazdka przy łóżkach.

Co warto uwzględnić w projekcie instalacji elektrycznej?

Własne potrzeby. Zastanów się osobno nad każdym pomieszczeniem. Jak będą ustawione sprzęty i meble? Gdzie powinny być puszki elektryczne, żeby korzystanie z nich było wygodne? Gdzie będziesz korzystał z laptopa, a gdzie będzie ładował się telefon? Jeżeli uda ci się ustalić preferowany sposób korzystania ze źródeł prądu w domu, w przyszłości nigdy nie zabraknie ci gniazdek. Ważnym elementem instalacji elektrycznej jest też oświetlenie. Zastanów się, w których pomieszczeniach przyda się więcej źródeł światła. W sypialniach przydatne mogą okazać się kinkiety z włącznikami obok łóżek; warto rozważyć montaż dodatkowego oświetlenia nad blatami kuchennymi. Potrzebujesz kilku żelaznych zasad? Oto i one!

  1. Gniazdka elektryczne powinny być obok lub nad, ale nigdy za dużymi sprzętami AGD i meblami.
  2. Nad blatem kuchennym przydadzą się co najmniej 3 gniazdka do podłączania małego AGD.
  3. W łazience konieczne jest stosowanie elementów o wysokim IP.

Przy montażu włączników i gniazdek elektrycy zwykle kierują się standardami. Włącznik głównego oświetlenia najczęściej umieszczony jest przy wejściu do pomieszczenia na wysokości ok. 115 cm – dzięki temu włączanie światła w większości mieszkań jest intuicyjne. Gniazdka montowane są na wysokości 20-30 cm nad ziemią. Jeśli położenie gniazdek i włączników w innym miejscu byłoby dla ciebie wygodniejsze, powiedz o tym wykonawcy instalacji.

Rate this post