Nowoczesne farby pozwalają na uzyskanie atrakcyjnie wyglądających i trwałych powłok, które znakomicie zniosą długi czas użytkowania, nie zmienią kolorów, a przy tym będą odporne na zabrudzenia oraz łatwe w czyszczeniu. Sukces malowania zależy jednak nie tylko od użytych farb, ale także od tego, czy wszystkie powierzchnie zostały dobrze przygotowane. Wszelkie niedociągnięcia w tym zakresie mogą doprowadzić do kłopotów przy nakładaniu farby.

Co należy zrobić, zanim będzie można przystąpić do malowania?

Przygotowanie ściany do malowania jest warunkiem uzyskania trwałego efektu i uniknięcia problemów z dokładnym i równomiernym pokryciem farbą całej powierzchni. Wstępem do malowania jest wyniesienie lub zabezpieczenie znajdujących się w pomieszczeniu przedmiotów za pomocą folii malarskiej. Niezbędne będzie też sprawdzenie stanu tynku, a w razie potrzeby załatanie ubytków, dziur i zarysowań. W zależności od rodzaju tynku należy je wypełnić szpachlą cementową lub gipsową, niewielkie uszkodzenia można też wyrównać akrylem. W razie, gdyby na ścianach znajdowały się łuszczące się farby konieczne będzie ich usunięcie. Można do tego celu wykorzystać specjalne preparaty, którymi namacza się farbę, a później zeskrobać ją przy użyciu szpachelki lub specjalnego skrobaka. Następnym krokiem będzie oczyszczenie ścian z zabrudzeń i ich odtłuszczenie. Do tego celu można zastosować mydło malarskie lub specjalne środki chemiczne. Po umyciu ścian powierzchnię należy zagruntować, co doprowadzi do jej wzmocnienia, a także zwiąże luźne drobiny i poprawi przyczepność farby, ułatwiając krycie. Do gruntowania najlepiej używać wałka z runem albo szerokiego ławkowca. Po właściwym przygotowaniu ścian można mieć pewność, że nałożone

farby wewnętrzne będą trwałe, a ich rozprowadzanie nie okaże się problemem.

O czym warto pamiętać przed malowaniem?

Przed przystąpieniem do malowania warto pamiętać o tym, że dobre zabezpieczenie wszystkich powierzchni, które mogą ulec zachlapaniu, oszczędzi pracy podczas sprzątania. Do ochrony podłogi najlepiej będzie wykorzystać specjalną grubą folię przyklejaną papierowymi taśmami. Dobrym pomysłem będzie też zabezpieczenie okien, framug, parapetów okiennych czy grzejników oraz rur centralnego ogrzewania. Należy też mieć na uwadze zadbanie o demontaż oświetlenia, gniazdek i włączników. Ważnym etapem będzie dobór odpowiedniej farby. Szeroki wybór produktów niezbędnych do malowania można znaleźć m.in. w firmie SAWO-MET, która specjalizuje się w sprzedaży materiałów remontowo-budowlanych.

Rate this post