Ocieplanie domu nie kończy się na ścianach. Jak wiadomo, ciepłe powietrze unosi się ku górze, dlatego tak istotne jest, byśmy zadbali o dobrą izolację dachu i poddasza – zapobiega ona nadmiernym stratom cieplnym oraz chroni poddasze przez nadmierną wilgocią, mogącą przyczyniać się do gnicia więźby dachowej oraz rozwoju grzybów i pleśni. Zabierając się do izolowania dachu i poddasza warto postawić na wysokiej jakości materiały oraz pomoc specjalistów.

Jaki materiał do ocieplania?

Podczas ocieplania poddasza należy pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwsza z nich to fakt, że każda nieszczelność w warstwie izolacyjne tworzy tak zwany mostek termiczny, czyli przestrzeń, przez którą będzie uciekać ciepło z domu. Z kolei druga rzecz to metoda umieszczania izolacji w przestrzenie między więźbą dachową – będzie ona w nie niejako wciskana, dlatego najczęściej  wybieramy materiał sprężysty, taki jak wełna mineralna, którym dokładnie wypełnimy wszystkie wolne miejsca. Coraz częściej do izolowania dachu stosowane są twarde płyty materiału takie jak Thermano. Dotychczas zakładano wprost, im grubsza warstwa ocieplenia, tym mniejsze straty ciepła – standardowo grubość izolacji wynosi od 25-30 cm, zatem teoretycznie zwiększenie jej o 10 cm może spowodować zmniejszenie strat ciepła nawet o 40%. Wiele osób rezygnuje jednak z grubszej warstwy, gdyż wiąże się ona z większymi kosztami materiału. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości można uzyskać przez stosowanie wełny między krokwiami oraz zamknięcie od spodu płytami z poliuretanu pod krokwiami. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko optymalizujemy koszty, ale również niwelujemy mostki cieplne i uzyskujemy bardzo dobre parametry termoizolacyjne dla całego dachu.

Dodatkowe korzyści z dobrej izolacji dachu

Izolacja dachu wykonana prawidłowo i z wysokiej jakości materiałów (dostępnych między innymi w ofercie firmy Ambit, uznanego dystrybutora pokryć dachowych i materiałów izolacyjnych) nie tylko chroni nasz dom przed nadmiernymi stratami ciepła. Jej właściwości docenią przede wszystkim osoby zamieszkujące poddasze – dzięki niej znacząco zmniejsza się natężenie dźwięków, przebijających się przez dach. Szczególnie dotyczy to dachówek blaszanych, które są w stanie rezonować pod wpływem uderzeń kropel deszczu lub podwiewającego wiatru. Dobra izolacja jest w stanie wytłumić te odgłosy w domu nawet w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. Warto zaznaczyć, że niektóre materiały posiadają właściwości ognioodporne, dlatego stanowią zabezpieczenie więźby dachowej w przypadku pożaru.