Ocieplenie budynku jest na tyle ważnym przedsięwzięciem, że najlepiej je powierzyć profesjonalnej firmie, mającej w tego typu pracach odpowiednie doświadczenie. Dzięki dobrze wykonanej izolacji ocieplającej można sporo oszczędzić na ogrzewaniu. Skuteczność takiego docieplenia nie zależy wyłącznie od rodzaju zastosowanych materiałów, lecz także od jakości jego wykonania. Jak taką inwestycję przeprowadzić?

Aspekt prawny

Wedle obecnie obowiązujących przepisów docieplenie budynków:

  • o wysokości nieprzekraczającej 12 m nie wymaga pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia
  • o wysokości powyżej 12 m, lecz nie wyższej niż 25 m nie wymaga pozwolenia na budowę, lecz musi być zgłoszone właściwemu organowi
  • o wysokości większej niż 25 m wymaga pozwolenia na budowę.

Warto o tym wiedzieć, przystępując do docieplenia swojego domu. Ponieważ wysokość domów jednorodzinnych rzadko kiedy przekracza wysokość 12 m, więc w praktyce inwestor nie musi w tym przypadku załatwiać żadnych prawnych formalności.

Wybór zakresu i metody docieplenia

Ocieplenie domu jest działaniem mającym skutkować przez wiele lat, dlatego też powinno być poprzedzone bardzo starannym przygotowaniem. Warto zadbać o każdy szczegół tej inwestycji już w fazie jej projektowania, co pozwoli nam uniknąć wszelkich możliwych niedociągnięć oraz wielu kłopotów w przyszłości. Pracownicy firmy FH Zajkowska z Białegostoku radzą wręcz nam, aby realizację tego zadania poprzedzić wykonaniem szczegółowego projektu docieplenia; ideałem byłoby, aby taki projekt został sporządzony przez specjalistyczną firmę, która potrafi precyzyjnie określić zakres niezbędnych do przeprowadzenia prac oraz wybrać najodpowiedniejszą dla konkretnego przypadku metodę.

Metody i materiały stosowane przy ocieplaniu budynków

Obecnie stosuje się dwa podstawowe sposoby docieplania domów:

  • Metoda lekka mokra. W tym przypadku izolacja termiczna jest przyklejana do muru i pokrywana cienkowarstwowym tynkiem. Zaprawa klejowa oraz tynk elewacyjny są tutaj rozrabiane wodą. Jest to metoda najpopularniejsza i pozwalająca uzyskiwać dużą skuteczność ciepłochronną przy stosunkowo niewielkiej grubości przegrody. Jej stosowanie wyklucza powstawanie tzw. mostków cieplnych. Należy jednak pamiętać, że prac wykonywanych tym sposobem, nie można prowadzić przy dużym nasłonecznieniu, silnym wietrze, czy opadach atmosferycznych.

Metoda jest czuła na wszelkie błędy wykonawcze, a nieprawidłowe położenie termoizolacji może skutkować w przyszłości kosztownymi naprawami, dlatego warto tutaj docieplenie domu powierzyć doświadczonym fachowcom

  • Metoda lekka sucha. Tutaj stosuje się jedynie plastikowe kołki do mocowania warstwy izolacyjne, zszywki, śruby i gwoździe. W jej przypadku prace można prowadzić w każdych warunkach atmosferycznych. Jest to metoda bardzo prosta i wykonania izolacji przy jej zastosowaniu mogą podjąć się nawet zupełni amatorzy.

Najczęściej wybieranym w naszym kraju materiałem izolacyjnym do ocieplania budynków jest styropian oraz wełna mineralna. Ocieplenia z tych tworzyw wytrzymują około 20-25 lat. Jeśli jednak komuś zależy na większej trwałości, to ma jeszcze do wyboru piany poliuretanowe lub płyty z aerożelu.

Mimo iż większość osób uznaje wełnę mineralną za lepszy materiał niż styropian, to jednak większość inwestorów wybiera tę drugą izolację.