Każdy element instalacji grzewczej może słono cię kosztować, albo sprawić, że zaoszczędzisz. Nie inaczej jest z pompą do C.O. Jaką pompę wybrać? Co to pompa obiegowa? Przeczytaj przed zakupem, by nie dać się naciąć. Odpowiemy także na pytanie, czy warto inwestować w pompę do C.O. elektroniczną.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co musisz wiedzieć o pompach obiegowych?
  • Pompy obiegowe – najważniejsze przed zakupem 
  • Jak dobrać pompę do swojego domu?
  • Czy warto zainwestować w pompę z elektronicznym wyświetlaczem?

Co musisz wiedzieć o pompach obiegowych?

Pierwszym urządzeniem wykorzystywanym do wymuszania obiegu wody w instalacji grzewczej był opatentowany w 1929 r przyspieszacz obiegu tzw. pompa kolanowa. Konstrukcja ta wykorzystywała zamknięty silnik elektryczny, który napędza wirnik umieszczony bezpośredni w kolanie rurociągu. Na kanwie pompy kolanowej, powstały bardziej zaawansowane technologicznie pompy obiegowe. Pompa obiegowa to najprościej mówiąc: maszyna, która wywołuje przepływ cieczy w instalacjach grzewczych lub chłodzących.

Zaraz po ogólnej zasadzie działania, należy wspomnieć o tym gdzie pompa obiegowa może być montowana. Otóż do centralnego ogrzewania używa się najczęściej pomp obiegowych, które mają ułatwiać osiągnięcie zadanej temperatury bez zbędnych strat. Ale istnieje także pompa cyrkulacyjna – bardzo często stosowana do obiegu ciepłej wody w budynkach, do których nie dochodzi woda ciepła z miejskich wodociągów. Zastanów się więc jakie źródło ciepła będzie posiadał Twój budynek i wtedy zdecyduj o wyborze pompy. 

Pompy obiegowe – najważniejsze przed zakupem 

Pompa do CO do niemała inwestycja, dlatego warto, przed jej zakupem, podjąć kilka kroków. Jak dobrać pompę odpowiednią dla swojego domu?

  1. Dobierz pompę do budynku i systemu C.O. na podstawie wyliczeń, a  nie domniemania! W firmach, które zajmują się projektowaniem, a następnie budową domów, fachowcy mają zazwyczaj gotowe propozycje wielkości pomp do zamontowanego systemu C.O. Jeśli dom jest starszej generacji, warto skorzystać z pomocy fachowca, który przemyśli cały system ogrzewania – łącznie z doborem pompy. 
  2. Najpierw kup piec, a potem dobierz pompę. Wiele pieców C.O. pompę ma już wbudowaną. Czasami okazuje się ona zbyt mała, ale nie ma sensu inwestować podwójnie, 
  3. Pomyśl o przyszłości, np.: jeśli planujesz w montaż paneli fotowoltaicznych, upewnij się, że pompa będzie mogła być z nimi zintegrowana. 
  4. Jeśli zależy Ci, by pompa wracała samodzielnie do działania nawet po krótkiej przerwie w dostawie energii, opierając się na wcześniej wprowadzonych ustawieniach, wybierz model elektroniczny. To rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają, a chcą zawsze wracać do ciepłego domu.

Czy warto zainwestować w pompę z elektronicznym wyświetlaczem?

W nowoczesnych pompach stawia się na oszczędność energii, a co za tym idzie, odpowiednie, elektroniczne sterowanie. Pompy starej generacji powodowały duże straty energii, ale inżynierowie wciąż doskonalą urządzenia. Pompy elektroniczne to jedno z najnowszych rozwiązań. 

Pompa taka może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet o 2–5 razy, zapewniając taką samą wysokość „podnoszenia cieczy”. Naturalnie pompa taka jest droższa niż manualna, ale w ciągu około dwóch lat pracy powinna zwrócić się różnica w koszcie.

Jak to możliwe, że pompa elektroniczna jest tak oszczędna? 

W zależności od potrzeb konkretnej instalacji dobierana jest nie tylko wydajność, ale i moment obrotowy pompy. Do dyspozycji jest też potencjometr pozwalający na regulowanie wydajności pompy i wysokości podnoszenia – brzmi być może zawile i nazbyt merytorycznie, ale również przekłada się na mniejsze zużycie energii – zaufajcie nam ? To tylko podstawowe funkcjonalności pomp obiegowych c.o. elektronicznych. Im bardziej zaawansowany model, tym więcej systemów. 

W pompie elektronicznej użytkownik jest tez w stanie ustawić redukowanie wydajności pracy pompy w porze nocnej lub w określonych godzinach. Inteligentny dom!

Mamy nadzieję, że Wasze wnętrza będą zawsze ciepłe i przytulne, a Wasze rachunki za prąd zoptymalizowane. Życzymy sukcesów w budowaniu i urządzaniu domów.

Rate this post