Dach to najważniejszy element każdego domu, od jego szczelności bowiem zależy termoizolacja całego budynku i ewentualne straty ciepła. Zanim jednak podejmiemy się naprawy starej izolacji dachowej, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sama reparacja wystarczy, czy może konieczna będzie wymiana poszycia dachowego? Ponieważ jest to kosztowne przedsięwzięcie, warto dobrze się zastanowić.

Wymiana poszycia dachowego łączy się z koniecznością dokładnych oględzin wszystkich części dachu, okazać się może bowiem, że naprawy wymaga także więźba dachowa, lub że konieczne będzie położenie nowych warstw termo i hydro izolacji. Sprawdźmy, kiedy jest konieczna.

Kiedy konieczna jest wymiana poszycia dachowego?

Wymiana poszycia dachowego konieczna jest w kliku szczególnych wypadkach, zwłaszcza, gdy dach pokrywa:

  • blacho dachówka
  • gont bitumiczny
  • azbest

Ponadto to dosyć kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie okaże się niezbędne podczas napraw obróbek blacharskich, przed naprawami izolacji oraz sztywnego pokrycia, lub gdy konserwacji będzie wymagać dachowa więźba.

Kiedy dach można naprawić?

Alternatywą dla zmiany całego pokrycia jest jego naprawa starej izolacji dachowej oraz jej uszczelnienie, jednak pamiętajmy, że sprawdzi się ona głównie w przypadku dachu pokrytego papą, gdy straci on szczelność lub pojawią się purchle, oraz pokryciu z dachówek. Bez problemu uszczelnimy także dach z blachy lub płyt falistych.

Do naprawy dachu specjaliści polecają zwłaszcza wełnę celulozową, oferowaną na przykład przez producenta wełny celulozowej Termex. Ma ona szereg pozytywnych właściwości, które sprawiają, że jest jednym z wydajniejszych sposobów na naprawę dachu. Przede wszystkim pozwala znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, idealnie izolując dom. Ponadto dzięki niej w domu latem będzie panował przyjemny chłód, a zimą ciepło.

Co więcej, naprawienie dachu wełną celulozową sprawia, że w mieszkaniu wytwarza się zdrowy dla człowieka mikroklimat. Wytworzona, oddychająca konstrukcja przepuszcza parę, a także inne gazy i związki, takie jak dwutlenek węgla. Zanieczyszczenia usuwane są przez wentylację i samą konstrukcję, która równoważy wilgoć i pochłania jej nadmiar.

Warto także wspomnieć, że wełna celulozowa jest bardzo wydajna, charakteryzuje się wysokim stopniem wiatrochronności, izolacyjności akustycznej i szczelnie wypełnia izolację. Jej montaż jest szybki i tani, a co więcej, jest higieniczna i bezpieczna. Dodaje się do niej bowiem środki pleśnio i grzybobójcze oraz środek zapewniający niepalność, który powoduje, że wełna w przypadku pożaru spala się bardzo powoli poprzez żarzenie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]