Popękaną posadzkę na tarasie możemy sami z łatwością naprawić. Pamiętać przy tym należy o kilku zasadach, których trzeba przestrzegać, żeby po krótkim czasie nie okazało się, że znowu trzeba będzie ją naprawiać i narażać się na dodatkowe koszty. Przedstawiamy, jak wygląda skuteczna naprawa posadzki.

Naprawa posadzki na początku

Najpierw musimy sprawdzić, czy starego podkładu posadzkowego też nie trzeba wymienić. Jeśli jest on pokruszony, to trzeba go usunąć i położyć nową warstwę betonu o grubości od 3 mm do 5 cm. Zaprawę do wykonania podkładu należy wymieszać z zimną wodą w proporcjach podanych przez producenta na opakowaniu, a następnie nałożyć równą jego warstwę, pamiętając o wykonaniu odpowiednich spadków na tarasie.

Zanim zaczniemy nakładać nową warstwę podkładu, należy pamiętać, aby odpowiednio przygotować podłoże. Trzeba je oczyścić i odkurzyć oraz usunąć te elementy, które nie są na trwałe z nim związane po to, żeby podłoże było twarde i zwarte. Następnie należy je zagruntować emulsją gruntującą, która zmniejszy chłonność podłoża oraz poprawi przyczepność nowej warstwy podłoża.

Żeby nowo położona warstwa podłoża zbyt szybko nie wysychała, należy ją przykryć folią. Dobrze jest też ją zraszać co jakiś czas wodą. Taka pielęgnacja powinna trwać 5 – 7 dni, a po 48 godzinach możemy już układać okładziny ceramiczne. Płytki, które do tego celu wybierzemy, muszą być mrozoodporne, odporne na ścieranie i przeciwpoślizgowe. Najlepszy zatem będzie klinkier, gres lub terakota.

Uszczelnianie

Musimy też pamiętać o uszczelnieniu powierzchni między ścianą a powierzchnią tarasu. Najlepiej zastosować tu specjalną taśmę, którą trzeba zatopić w warstwie zaprawy uszczelniającej. Bardzo ważne jest też stworzenie niewielkiego spadku na tarasie, żeby np. podczas opadów woda swobodnie mogła z niego spływać .

Zaprawa, której używamy do przyklejania płytek na tarasie, powinna być mrozoodporna i wodoodporna. Spodnia warstwa płytki powinna być całkowicie pokryta zaprawą, żeby nie pozostało wolnego miejsce, do którego mogłaby się dostać woda. W tym celu najlepiej jest zastosować dwustronną metodę klejenia płytek, czyli pokrycie warstwą zaprawy płytek i podłoża, do którego zostaną one przyklejone.

Po upływie doby możemy zacząć spoinować płytki zaprawą, która również powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych.