Czy w naszym domu są miejsca, gdzie ściany szybciej można zabrudzić, zalać czy zarysować? Sąsiad nam doradza, kolega odradza a sprzedawca farb poleca dziwaczne kolory? Jak kupić odpowiednią farbę, by po wielu latach ściany lśniły jak nowe i zachęcały do odwiedzin?

Zaczynając malowanie, zwróćmy uwagę, czy ze ścian nie odpada tynk, stara farba odpryskuje się a mury są zawilgocone lub pokryte kurzem. Przed malowaniem powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie nawierzchni. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, uzupełnijmy ubytki, zaklejając dziury w ścianach tynkiem. Oczyśćmy i osuszmy ściany oraz zadbajmy o odpowiednie oświetlenie. Nie chcemy przecież, żeby na naszej ścianie pojawiły się kleksy czy brudne plamy.

Wybór najlepszego koloru

Jak kupić odpowiednią farbę, gdy reklamy pokazują nam wielokolorowe palety wręcz idealnych farb do zastosowania w każdym domu, obiecując, że zdziałają one cuda? Przede wszystkim należy kierować się przezornością. Pierwszą farbą, którą powinniśmy kupić, jest  farba podkładowa. Występuje ona głownie w odcieniu białym, ecrú oraz jasnoszarym. Pod farby akrylowe stosuje się zwykle szare i czerwone farby podkładowe. Farby tego rodzaju charakteryzują się bardziej intensywnym zapachem i dużo wolniej schną.

Rodzinna atmosfera, żywiołowość to przede wszystkim ciepłe kolory- żółty, pomarańczowy w kompozycji z zielenią i barwą jasnego drewna. Zawsze napełnią nas dawką optymizmu i dadzą siłę do zabawy. Gdy pracujemy w domu, nasz pokój możemy wystylizować poprzez bardziej surowe barwy (odcienie szarości, biel, czerń), dzięki czemu chętniej zabierzemy się do pracy. Jeśli już wiemy, co chcemy osiągnąć poprzez odpowiednią farbę, pomieszczenia w naszym domu będą odpowiednio wyeksponowane i nawet po kilku latach barwa zachowa swoje walory.

Farba do zadań specjalnych

Istnieje kilka farb, które stosuje się w konkretnym celu. W kuchni, łazience, piwnicy- gdzie prawie cały czas panuje wilgoć,  powinniśmy zastosować farby połyskowe ,czyli takie,  które mają wyższy stopień połysku lub specjalnie produkty przygotowane do malowania wnętrz o dużej wilgotności. Znaczna ich część zawiera środki pleśniobójcze. Farby takie są trwałe, dzięki czemu zapewniają one długoletnią ochronę ścian przed chłonięciem pary wodnej oraz innych substancji. W korytarzu , na klatce, w garażu- wszędzie tam, gdzie ściany narażone są na największe zabrudzenia, stosuje się farby o największym połysku (farby olejne), z których można ścierać naleciałości, a farba pozostanie w nienaruszonym stanie. W sypialniach czy salonach możemy zastosować akrylowe farby lateksowe, które lekko połyskują i nadają pokojom elegancji. Gdy nasze ściany są nierówne, możemy wykorzystać farby matowe, które kryją niedoskonałości, poprzez specyficzne odbijanie światła.

Rola oświetlenia

Wybierając farbę do pomalowania naszego pokoju, kuchni lub innego pomieszczenia, zwróćmy szczególną uwagę na jego stopień nasłonecznienia. Zastanówmy się, czy nasz pokój przez cały dzień jest wypełniony promieniami światła czy wręcz przeciwnie – zawsze panuje w nim uspokajający półmrok. Ponadto, musimy zastanowić się nad tym, jaki chcemy uzyskać efekt- zatuszować nierówne ściany, pomniejszyć lub powiększyć pokój czy odświeżyć i rozjaśnić wnętrze. Czas kiedy jesteśmy w domu i kiedy nas nie ma jest równie ważny. Gdy większość dnia pracujemy a do domu przychodzimy dopiero na wieczór, powinniśmy skupić się na takich kolorach farb, które dostosowywać się będą do sztucznego oświetlenia pokoi.

Aplikatory farb

Dla doświadczonego malarza idealnym rozwiązaniem przy malowaniu sufitów jest wykorzystanie farby w spray-u. Jeśli chcemy zabrać się za malowanie samemu, postarajmy się malować ściany powoli pędzelkiem lub rolką do malowania. Rolki są proste w użyciu i nadają się idealnie do gładkich powierzchni, wydobywając z nich nieskazitelną barwę. Gdy mamy już odpowiednie narzędzia, malowanie będzie czystą przyjemnością.

Autor: Aleksandra Kulawik