Panele podłogowe to wciąż jedno z najpopularniejszych pokryć podłogowych. Cieszą się dobrą sławą za bardzo szeroki wybór modeli, przystępne ceny ale i montaż, który możesz zrobić praktycznie samodzielnie – bez pomocy fachowców. Jeśli zastanawiasz się, jak kłaść panele podłogowe prawidłowo, skorzystaj z naszych porad. Sprawdź, jakie to proste!

Panele podłogowe: które montuje się najłatwiej?

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów paneli podłogowych. Różnią się między sobą wzorami, które dają imitację praktycznie każdego z typów drewna. Istotnym kryterium w doborze paneli jest też klasa ścieralności. Jeśli szukasz paneli podłogowych do pomieszczeń takich, jak salon czy sypialnia, klasa AC-3 powinna w zupełności wystarczyć. Pomieszczenia, w których podłoga jest narażona na ścieranie bardziej, powinny zostać wyłożone panelami przynajmniej o klasie AC-4.
Szukając sposobu na to, jak kłaść panele podłogowe, z pewnością interesuje cię najłatwiejsze rozwiązanie – zwłaszcza, jeśli na co dzień nie zajmujesz się pracami budowlanymi. Najprostszym w montażu modelem paneli pozostają panele z wpustami. Przestrzegając kilku zasad, bez problemu położy je praktycznie każdy. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą MY FLOOR.

Jak kłaść panele podłogowe: poradnik krok po kroku

Panele podłogowe bez problemu zamontuje każda, domowa, „złota rączka”. Poza samymi panelami, przed pracami powinieneś zaopatrzyć się w miarę, gumowy młotek do ich dobijania, klocki dystansujące w kształcie klinów oraz pilarkę do przycinania paneli.

1. Przygotowanie wnętrza

Przed montażem każdego typu podłogi, należy dokładnie przygotować pomieszczenie. Jeśli jesteś w trakcie większego remontu pamiętaj, że położenie paneli to właściwie ostatni krok twoich prac. Wcześniej należy przygotować wylewkę podłogową, a także opracować ściany: powinny one zostać otynkowane i zagruntowane. Dobrze, jeśli na ścianach i suficie znajdzie się biała farba podkładowa.
Zakończenie podstawowych prac remontowych przed montażem paneli ma na celu zapobieganie ich zniszczeniu w późniejszym czasie.

2. Odpowiednie przygotowanie podłoża

Zanim przejdziesz do montażu paneli podłogowych, powinieneś starannie przygotować podłogę. Betonową posadzkę należy dokładnie odkurzyć, a jeśli znajdują się na niej nierówności – także wyrównać. Zrobisz to, używając zwykłego papieru ściernego lub specjalnych elektronarzędzi do posadzek. Jeśli zauważasz braki w podłodze, przed położeniem paneli uzupełnij je zaprawą betonową i odczekaj do jej wyschnięcia.
Gdy posadzka zostanie właściwie przygotowana, czas na dobór dobrego podłoża pod panele. Wybór form izolacji pod podłogę jest szeroki i będzie zależał od oczekiwanej jakości, ale i zasobności portfela. Możesz zdecydować się na specjalny korek lub folię. Jako warstwę akustyczną, która zapobiegnie skrzypieniu podłogi, możesz ułożyć piankę z polipropylenu.

3. Jak układać panele podłogowe?

  • Zanim przejdziesz do montażu paneli, zastanów się, w którą stronę powinny być skierowane. Ogólna zasada mówi, że panele należy kłaść prostopadle do okna: tak, aby promienie słoneczne ukrywały łączenia w podłodze, dając jednolity efekt optyczny. Jeśli kładziesz panele w pokoju bez okna, montuj je równolegle do najdłuższego boku pomieszczenia.
  • Jeśli możesz, pozostaw panele na 24h w pomieszczeniu, w którym docelowo mają być położone. Dzięki temu, materiał „przyzwyczai się” do panujących w nim warunków.
  • Przy samych ścianach, pozostaw szczeliny dylatacyjne o szerokości 1 cm.
  • Układanie paneli rozpocznij wzdłuż jednej ściany, rozpoczynając od rogu pomieszczenia, tworząc tylko jeden rząd. Decydując się na proste panele z wpustami, znacznie ułatwisz sobie pracę – „pióra” łatwo się ze sobą zazębiają. Oczywiście, wpusty, które znajdą się najbliżej ściany, należy uciąć.
  • Deski w kolejnym rzędzie powinny zaczynać się w połowie długości desek z poprzedniego rzędu – ten patent zapewni podłodze większą stabilność.
  • Układaj panele podłogowe, aż dojdziesz do ostatniego rzędu. Zdarza się, że wymaga on docięcia tuż przy samej ścianie.

4. Montaż listew podłogowych

Gdy podłoga została położona, nie pozostaje już nic innego, jak montaż listew przy podłodze. W przypadku podłogi pływającej, listwy montowane są do ściany za pomocą kleju lub kołków rozporowych i wkrętów.

Układanie paneli podłogowych. Na co należy uważać?

  • Jeśli w pomieszczeniu działa ogrzewanie podłogowe upewnij się, że producent paneli, które kupiłeś dopuszcza ich montaż na takim podłożu.
  • Przed pracami sprawdź za pomocą poziomicy, czy ściany są proste. Jeśli zauważysz nierówności, konieczne będzie nietypowe przycięcie paneli tuż przy ścianach.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik, jak kłaść panele podłogowe okazał się dla ciebie przydatny i już wkrótce samodzielnie zamontujesz swoją wymarzoną podłogę!

[avg] ([per]) [total] vote[s]