Wybór odpowiedniego podkładu pod ogrzewanie podłogowe jest dosyć trudnym „zadaniem”. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które różnią się od siebie m.in. sposobem montażu, składem oraz skutecznością działania. Jak dopasować podobną bazę do wykonywanej instalacji? Należy poznać najważniejsze parametry, jakimi powinien charakteryzować się kupiony podkład.

Podkład pełni kilka funkcji – stabilizuje panele oraz umożliwia ich prawidłowe ułożenie, a także wygłusza kroki i poprawia trwałość delikatnej powierzchni. Wyrób jest wykonywany z różnych materiałów, takich jak np. polietylen, polistyren ekstrudowany albo korek. Co istotne, istnieją nie tylko różne rodzaje takiej „bazy”, ale również formy ogrzewania podłogowego. Instalacja może się bowiem opierać na trzech systemach: wodnym, elektrycznym i powietrznym, jednak to dwa pierwsze układy są najpopularniej stosowanymi rozwiązaniami.

Wybór podkładu pod ogrzewanie podłogowe 

Kluczowym parametrem w specyfikacji opisywanego wyrobu jest możliwie niski „współczynnik oporu cieplnego” – oznacza to, że analizowany podkład pod ogrzewanie podłogowe wyróżnia się dobrym przewodnictwem temperatury. Jeżeli „baza” cechuje się wyższymi wartościami w tym zakresie, może negatywnie wpływać na wydajność instalacji. Mówiąc prościej, chodzi tu o to, aby wyprodukowana energia grzewcza mogła swobodnie przedostawać się na zewnątrz, tj. na powierzchnię zastosowanych paneli, które także muszą mieć podobny współczynnik.

Jak dodają specjaliści z firmy Gremont, na efektywność ogrzewania podłogowego wpływa też grubość wybranego podkładu. Przyjmuje się, że opisywany parametr powinien wynosić maks. 3 mm (a najlepiej – poniżej tej wartości). Warto również zadbać o to, żeby „baza” posiadała dużą gęstość, ponieważ pomimo cienkiej konstrukcji jest wtedy niezwykle wytrzymała i skutecznie chroni panele przed ewentualnym uszkodzeniem, a także dobrze wycisza podłogę.

Przygotowanie podłoża pod ogrzewanie podłogowe 

Zanim położy się wybrany podkład, konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża – należy zlikwidować jakiekolwiek nierówności i wyczyścić posadzkę (umyć oraz odtłuścić), a następnie wysuszyć. Wszystko musi być na tyle gładkie, żeby umożliwić dokładne przyleganie izolacji termicznej, a co za tym idzie – zapewnić stabilne położenie „bazy”. Podkłady pod ogrzewanie podłogowe, które cieszą się największą popularnością, to m.in. Arbiton Multiprotec 1000 oraz Alu Protect. Oba wyroby cechuje doskonałe przewodnictwo cieplne.

Rate this post