Ogrodzenie to podstawowa konstrukcja, która odpowiada za zabezpieczenie terenu działki. Jednak jest to także element dekoracyjny i wizytówka każdego domu. Projektując je, należy wziąć pod uwagę to, w jakim stylu wykończony jest budynek. Dzięki temu możesz stworzyć spójną całość, która będzie prezentować się naprawdę dobrze. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konkretne ogrodzenie.

Ogrodzenie posesji — jakie możliwości mają właściciele działek?

Wyróżnia się kilka najpopularniejszych materiałów, z których zazwyczaj wykonuje się ogrodzenia frontowe posesji. Wybór konkretnego z nich zależy od indywidualnych gustów właściciela działki. Bez wątpienia do chętnie stosowanych zalicza się ogrodzenia:

  • murowane,
  • metalowe,
  • drewniane,
  • kompozytowe,
  • gabinowe,
  • betonowe.

Ogrodzenie frontowe pełni przede wszystkim funkcję reprezentatywną. To właśnie w ten element, właściciele wkładają najwięcej pracy oraz funduszy na całej działce. Pozostałą część ogrodzenia, zwłaszcza tę w granicy posesji wykonuje się często z innych materiałów. Zazwyczaj jest to siatka, panele lub drewniany parkan – wyjaśnia ekspert z firmy KADO Hurtownia Kostki Brukowej i Kamienia.

Jak dopasować ogrodzenie do posesji?

Jednym z popularnych rozwiązań, na jakie decydują się właściciele posesji, są ogrodzenia murowane. Charakteryzują się one solidną konstrukcją oraz atrakcyjnym wyglądem. Jednak ich budowa pochłania wiele pracy. Z reguły wykonuje się je w formie litego muru, skutecznie odgradzającego posesje od strony drogi. Wielu właścicieli wykorzystuje także metodę mieszaną, wstawiając w konstrukcję elementy dekoracyjne, które wykonuje się z drewna lub metalu.

Drugim chętnie wybieranym rozwiązaniem w przypadku ogrodzenia jest metal. Konstrukcje tego typu są bardzo popularne, a sam charakter materiału nadaje się idealnie w przypadku projektu nowoczesnego ogrodzenia. Decydując się na ogrodzenie z metalu, można wybierać pomiędzy trzema wariantami. Podstawowymi są ogrodzenia gotowe i siatkowe. Jednak najbardziej cenionymi są konstrukcje kute. Charakteryzują się one tym, że są solidne i wytrzymałe, a kliencie mają możliwość wyboru ich wielu wzorów.

Ogrodzenia betonowe — dopasuj je do swojej posesji

Ogrodzenia betonowe z roku na rok zyskują na wartości. Co jest w nich tak wyjątkowego? Najważniejsze jest to, że są one całkowicie odporne na warunki atmosferyczne. Wykorzystanie betonu daje szerokie możliwości. Z tego materiału produkuje się konstrukcje pełne i ażurowe. Poszczególne elementy wykonuje się z płyt lub paneli betonowych, lub bloczków.

Stojąc przed wyborem ogrodzenia na swoją posesję, należy mieć na uwadze, że jest to inwestycja długoterminowa, na której nie warto oszczędzać. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo, które taka konstrukcja zapewnia. Nie należy jednak lekceważyć estetyki. Ogrodzenia betonowe umożliwiają stworzenie niepowtarzalnych konstrukcji, w które mogą zostać wplecione elementy drewniane lub metalowe, co dodatkowo podkreśla unikatowość każdej posesji.