Budowa domu jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Wiąże się z ogromną radością, ekscytacją, ale i stresem. Z tego powodu większość osób chce, aby budowa przebiegła możliwie jak najszybciej. W dzisiejszych czasach dostępne są rozwiązania, które pozwalają cieszyć się nowym lokum prawie bez czekania. Jednym z coraz bardziej popularnych są domy modułowe. Podpowiadamy, czym się charakteryzują oraz jak długo trwa ich budowa.

Czym są domy modułowe?

Technologia modułowa opiera się na budowie domu z gotowych elementów. Ich produkcja w 80% przebiega w specjalistycznej fabryce. Wszystkie ściany oraz parkiety dostarczane są na odpowiednią działkę i tam składane w całość. Dzięki temu nowym domem można cieszyć się już po około miesiącu oczekiwania.

Jak przekonują eksperci z Bee House Technology: Poszczególne moduły budynku z założenia mają formę sześcianów. W jednym domu można jednak połączyć ich kilka, dzięki czemu projekty domów są zróżnicowane i oryginalne.

Firmy, które zajmują się budową w takiej technologii, zazwyczaj mają gotowe projekty budynków. Pozornie może dawać to wrażenie monotonii, jednak nawet proste formy domów można efektownie wykończyć i zaaranżować. Niebagatelne znaczenie ma też otoczenie budynku. Co ciekawe, domy modułowe można stawiać nawet na nierównym terenie lub skarpach.

Z jakich materiałów tworzy się domy modułowe?

Z pojęciem budynków modułowych łączy się technologia szkieletowa. Szkieletem domu są wszystkie elementy nośne ścian oraz stropów. Szkielety domów modułowych mogą być wykonane ze stali lub drewna. Od surowca zależy rodzaj wypełnienia i termoizolacji budynku. W przypadku szkieletu stalowego są to warstwowe płyty z izolacją z pianki poliuretanowej, zaś drewnianego – wełna mineralna. Wynika z tego, że szkielet drewniany daje lepsze możliwości kumulowania ciepła w budynku. Jest też znacznie bardziej ekologiczny i wytrzymały.

Najważniejsze zalety

Budynki modułowe są w dzisiejszych czasach rozwiązaniem najszybszym w produkcji, ponieważ wszystkie elementy konstrukcyjne powstają w fabryce podczas około miesiąca, a ich montaż przeprowadzany jest na działce w zaledwie 2- 3 dni.

Domy modułowe są też bardzo ekonomiczne. Dotyczy to nie tylko ich tworzenia, ale i utrzymania. Proste formy i termoizolacja najwyższej jakości sprawia, że zapotrzebowanie na energię elektryczną i ogrzewanie jest znacznie niższe niż tradycyjnie. Technologia modułowa daje ogromne możliwości aranżacyjne. Właściciel może w każdej chwili zdecydować się na dodanie lub usunięcie modułu lub przenieść cały budynek w inne miejsce.

Rate this post