Kostka brukowa daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni. Wszystko dzięki bogactwu kolorów, formatów i wzorów pozwalających tworzyć proste lub skomplikowane desenie. Aby zachować swoje funkcje estetyczne, kostka brukowa wymaga stałej pielęgnacji. Jak prawidłowo dbać o tego rodzaju nawierzchnię? Poniżej kilka podpowiedzi.

Eliminacja chwastów oraz wykwitów wapiennych

Wiosną, gdy dochodzą nas pierwsze promienie słoneczne, na wierzch wychodzą wszystkie mankamenty nawierzchni z kostki brukowej, która „przeżyła” zimowe mrozy. Na pierwszy rzut oka widać osadzenie się mchu, porostów lub grzybów. Na szczęście można je usunąć za pomocą odpowiednich chemicznych środków myjących lub, jeżeli wrosły w szczeliny pomiędzy elementami nawierzchni, specjalnych preparatów chwastobójczych – radzi ekspert z hurtowni kostki brukowej MASTERS.

Na nawierzchni pojawia się charakterystyczny biały osad, który z czasem znika, ale może to potrwać nawet do kilku lat. Aby pozbyć się go znacznie wcześniej, można wykorzystać środki chemiczne do usuwania wykwitów wapiennych, które są oparte na kwasach organicznych i nieorganicznych, dlatego należy je później spłukać mocnym strumieniem wody.

Recepta na miejscowe zabrudzenia

Kostka brukowa może być również ubrudzona w czasie codziennego użytkowania. Plamy mogą pochodzić od produktów spożywczych, kurzu, pyłków roślinnych i błota, a także od wycieków smaru, oleju lub innych płynów pochodzących z samochodów. W takim przypadku należy działać miejscowo – usuwając zanieczyszczenia za pomocą odplamiaczy olejowych, które nie powodują w kostce zmian strukturalnych i kolorystycznych.

Warto również zadbać o impregnację nawierzchni, która zabezpieczy ją przed starzeniem się betonu i przyjmowaniem zabrudzeń. Ten proces najlepiej wykonać w ciepłe i suche dni za pomocą specjalnych preparatów do impregnacji kostki brukowej. W zależności od ich rodzaju oraz zaleceń producenta, można je nakładać poprzez malowanie pędzlem lub wałkiem czy impregnowanie natryskowo.

[avg] ([per]) [total] vote[s]