Wiele osób wybiera sposób ogrzewania domu, kierując się kosztami eksploatacji, inni stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo. Oba te kryteria da się jednak połączyć – dobrym rozwiązaniem może się okazać ogrzewanie gazowe.

Obecnie – gdy tak duży nacisk kładzie się na ekologię – coraz częściej odchodzi się od ogrzewania drewnem i węglem, a do łask wraca gaz. Z danych GUS wynika, że jest on dostępny w 93,1% gospodarstw domowych na wsi i w 89% gospodarstw w mieście[1]. Jeśli również masz dostęp do gazu, weź to pod uwagę podczas wyboru bezpiecznego i taniego ogrzewania domu.

Ogrzewanie gazowe – czy to się opłaca?

Jeżeli zestawisz ceny węgla z cenami gazu, porównanie zwykle wyjdzie na niekorzyść tego drugiego. Takie obliczenia nie zawsze jednak odzwierciedlają rzeczywiste koszty ogrzewania, ponieważ uwzględnić należy także sprawność kotłów na różne paliwa. Chociaż piece węglowe są dziś nowocześniejsze i wydajniejsze niż jeszcze kilka lat temu, to wciąż daleko im do sprawności osiąganej np. przez gazowe kotły kondensacyjne. W przypadku tych ostatnich jest ona niemal stuprocentowa, co oznacza bardzo małe straty. Dzięki takiemu piecowi możesz wykorzystać prawie całą energię gazu do ogrzewania, zużyjesz go więc mniej, a tym samym nie będzie cię kosztował tyle co w przypadku innych pieców gazowych. Jeśli do tego masz stałe przyłącze gazowe (gaz ziemny), nie musisz martwić się o zamawianie i dostawę opału ani ponosić kosztów transportu – to jego przewaga nad węglem. Do pieca węglowego trzeba też regularnie dorzucać surowiec, z kolei ogrzewanie na gaz jest w zasadzie bezobsługowe, dzięki czemu oszczędzasz czas. Co ciekawe, wieloma nowoczesnymi piecami gazowymi można sterować za pomocą aplikacji w smartfonie i optymalnie planować nagrzewanie pomieszczeń, co także przełoży się na mniejsze rachunki.

Warto dodać, że ten typ ogrzewania możesz także wykorzystać do dogrzewania wnętrz, a więc używać go jako rozwiązania uzupełniającego. Na rynku znajdziesz bez trudu szeroką gamę piecyków zasilanych butlami z gazem (np. w sklepach Leroy Merlin). Przydadzą się nie tylko w domu, ale również w pomieszczeniach i budynkach, gdzie nie ma centralnego ogrzewania.

Pamiętaj o bezpieczeństwie i wygodzie

Na koniec zwróć jeszcze uwagę na kwestię bezpieczeństwa – pod tym względem ogrzewanie gazowe prezentuje się zdecydowanie lepiej niż piece węglowe. Głównym zagrożeniem jest czad. Nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne sprzedawane są wyłącznie z zamkniętą komorą spalania, poza tym pobierają powietrze z zewnątrz, a nie z domu. Wszystko to sprawia, że ryzyko związane z czadem zostaje wyeliminowane, czego nie można osiągnąć, używając pieca węglowego. Musisz jednak wiedzieć, że duży stopień bezpieczeństwa zapewniają również inne rodzaje pieców gazowych. Niektóre modele kotłów atmosferycznych są wyposażone np. w czujnik ciągu kominowego – gdy wentylacja nie jest sprawna, odcina on dopływ gazu.

Ostatni argument przemawiający za ogrzewaniem gazowym to wygoda i czystość. Kotły gazowe są w zasadzie bezobsługowe, dlatego nie trzeba pilnować, czy się w nich pali, a do tego – inaczej niż w piecach węglowych – zanieczyszczenia nie przenoszą się na inne pomieszczenia. Jeżeli zatem szukasz ogrzewania ekonomicznego i wygodnego, a jednocześnie bezpiecznego, rozważ zakup nowoczesnego pieca gazowego.

 

[1] http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/sytuacja-gospodarstw-domowych-w-2017-r-w-swietle-wynikow-badania-budzetow-gospodarstw-domowych,3,17.html