Wykorzystywanie koparek do prac budowlanych pozwala zaoszczędzić czas i eliminuje konieczność zatrudniania wielu pracowników. Doświadczony operator koparki może w krótkim czasie osiągnąć dużo lepsze efekty, szczególnie jeżeli będzie miał do dyspozycji sprzęt, który działa z pełną wydajnością. Nie należy jednak zapominać o tym, że za każdą godzinę pracy trzeba będzie ponieść koszty eksploatacyjne. Co zatem zrobić, aby zyskać dostęp do najlepszych maszyn, a jednocześnie nie stracić pieniędzy przez wysokie zużycie paliwa?

  1. Od czego zależy spalanie koparki – jak dokonać szacunków zużycia paliwa?
  2. Dodatkowe czynniki wpływające na spalanie i zużycie paliwa?
  3. Jak zmniejszyć wykorzystanie paliwa przez koparkę – przeciwdziałanie zużyciu paliwa?

Przy obliczaniu całkowitego kosztu prac pomijanie takich elementów jak jednostkowe zużycie paliwa  przez maszyny budowlane może okazać się ogromnym błędem. Lepiej więc odpowiednio się do tego przygotować i poznać średnie zużycie paliwa. Pomoże to w kontroli zużycia paliwa oraz uchroni przed nieprzewidzianym wzrostem kosztów przeprowadzanych prac.

Od czego zależy spalanie koparki – jak dokonać szacunków zużycia paliwa?

Najprostszym sposobem jest pomnożenie aktualnej ceny paliwa przez średnią ilość zużywaną podczas jednej godziny pracy. Nie należy też oszczędzać na paliwie, bo wbrew pozorom może to zwiększyć koszty. Złej jakości paliwo może doprowadzić do tego, że w maszynie nie będzie prawidłowego ciśnienia, a to zwiększa zużycie paliwa. Na zużycie wpływają również czynniki zewnętrzne, które także trzeba mieć na uwadze. W najtrudniejszych warunkach maszyny zużywają więcej paliwa, aby wykonać taką samą pracę i trudno wówczas uzyskać niskie spalanie. Widać to szczególnie zimą, gdy ziemia jest zamarznięta i nawet najprostsze prace generują większe zużycie paliwa.

Dodatkowe czynniki wpływające na spalanie i zużycie paliwa?

Nawet jeżeli przewidywane zużycie nie będzie idealnie odpowiadało uzyskanym wynikom, to i tak pomoże zaplanować wszystkie koszty. W dodatku nowoczesne koparki zazwyczaj zużywają mniej paliwa nawet przy średnim obciążeniu, więc to, z jakiego sprzętu się korzysta, również ma znaczenie. Planując zakup maszyny budowlanej, trzeba jednak zwrócić uwagę na liczne opłaty dodatkowe (koszty utrzymania, naprawy, przeglądy), jakie się z tym wiążą. Dla wielu klientów korzystniejsze jest więc wynajęcie dobrej marki maszyny. Wówczas nie trzeba się martwić o serwis maszyn, bo wszystkim zajmą się specjaliści odpowiedzialni za koparki BM-Rent. Można dzięki temu uzyskać bardzo niskie koszty eksploatacji, bo klient ponosi koszty tylko wtedy, gdy maszyna pracuje. W dobraniu odpowiedniego sprzętu do przewidzianych zadań pomogą ci doradcy, którzy znają tego typu narzędzia robocze i mogą dostarczyć wielu prawidłowych wniosków na temat warunków pracy. 

Jak zmniejszyć wykorzystanie paliwa przez koparkę – przeciwdziałanie zużyciu paliwa?

Jednym z najprostszych sposobów, dzięki którym można obniżyć zużycie, jest ograniczenie czasu pracy na biegu jałowym. Oprócz tego warto pilnować, aby do komory spalania silnika dostawało się wyłącznie wysokiej jakości paliwo. Jeżeli masz wątpliwości czy wykorzystywany model maszyny nie generuje za dużych kosztów paliwa, sprawdź informacje dostępne w materiałach marketingowych producenta. Spróbuj również dokonać kilkugodzinnego pomiaru i uzyskać dzięki temu średnią wartość. Nie zapominaj, że rodzaje obciążenia często mają istotne znaczenie, więc w warunkach najłatwiejszych koparka będzie generowała niższe koszty.

Rate this post