Idealne drzwi wewnętrzne to takie, które nie tylko sprawnie służą domownikom, ale są integralną częścią przemyślanej aranżacji domu czy mieszkania. Oznacza to, że nie istnieje jeden model, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Stylistyka stolarki powinna harmonijnie komponować się z całością wystroju. Podpowiadamy, w jaki sposób dopasować drzwi do różnych aranżacji.

Solidne drzwi na długie lata

Choć przesądzanie o wyższości konkretnego modelu drzwi nad innymi z punktu widzenia estetyki jest bezzasadne, od stolarki zawsze powinniśmy wymagać wysokiej jakości. Aby mieć pewność, że drzwi posłużą niezawodnie i długo bez względu na intensywność ich użytkowania, dobrze jest wybierać te wykonane z najlepszych materiałów.

Szukając drzwi wewnętrznych warto zainteresować się tymi, które produkowane są z litego drewna dębowego lub sosnowego. Ten piękny i naturalny materiał jest jednocześnie zdrowy, a pod warunkiem odpowiedniej obróbki, gwarantuje też wysoką trwałość – przekonuje nasz rozmówca z firmy Wiktorczyk.

Oprócz materiałów, z których wykonano skrzydło i ościeżnicę, przyjrzyj się również okuciom. Sprawną obsługę drzwi zapewniają dobre zawiasy, zamki i klamki o konstrukcji zapobiegającej ewentualności zacinania się.

Piękne drzwi wewnętrzne

Uroda drzwi drewnianych w dużej mierze wynika z samego wdzięku naturalnego materiału, który dodatkowo, dzięki łatwej obróbce, pozwala na wykończenie skrzydła na rozmaite sposoby. W zależności od stylistyki panującej we wnętrzu możesz wybierać między nowoczesnymi drzwiami, zwykle o prostej, niekiedy surowej formie, a modelami retro bądź klasycznymi, zdobionymi przeszkleniami czy nawet witrażami.

Wybór konkretnego modelu zależy więc przede wszystkim od wystroju wnętrza i jego przeznaczenia. Chcąc stworzyć aranżację minimalistyczną najlepiej sięgnąć po model z prostym pełnym skrzydłem, najlepiej w wersji bezprzylgowej. Zrównanie krawędzi skrzydła z ościeżnicą to drobny, ale bardzo efektowny zabieg, który wprowadzi do pomieszczenia atmosferę uporządkowania.

Z kolei we wnętrzach stylizowanych warto pokusić się o bardziej ekstrawaganckie i skomplikowane propozycje. Jak wspomnieliśmy wcześniej, urozmaiceniem mogą być przeszklenia, jednak efekt dekoracyjny można też osiągnąć na inne sposoby, np. rzeźbiąc w płycie skrzydła rozmaite desenie.

We wnętrzach urządzonych w stylu retro pięknie będą prezentowały się drzwi typu harmonijka, przywodzące na myśl młodopolskie salony i alkowy. Możliwości są obecnie nieograniczone tym bardziej, że najlepsi producenci oferują swoim klientom również możliwość stworzenia drzwi na wymiar i według pomysłu zamawiającego.

[avg] ([per]) [total] vote[s]