Nikt nie lubi hałasu. Niestety żyjemy w czasach, w których jest coraz mniej ciszy i spokoju. Odbija się to na naszym zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Czy można coś z tym zrobić?

Hałas i osłabiona koncentracja

Hałas pogarsza samopoczucie. Stałe przebywanie w pomieszczeniach z wysokim natężeniem hałasu powoduje osłabienie naszej koncentracji. Pojawiają się trudności ze snem oraz z odpoczynkiem. Stałe dźwięki o natężeniu 65 dB mogą źle wpływać na naszą psychikę. Powyżej 85 dB pojawia się ryzyko utraty słuchu, jeśli stan ten utrzymuje się powyżej 8 godzin na dzień. Według badań bardzo niekorzystnie na nasze organizmy wpływa hałas komunikacyjny. Dodając do tego walkmany, mp3, przenośne odtwarzacze cd mamy zabójczą mieszankę. Nasz słuch zostaje nieodwracalnie uszkodzony i to już w młodości. Homeostaza organizmu jest zachwiana. Pojawiają się również choroby serca, układu nerwowego czy zakłócenia równowagi emocjonalnej.

Wyciszenie mieszkania

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed hałasem należy pomyśleć nad izolacją akustyczną ścian budynku. Można też zastosować tańsze rozwiązanie, czyli wymienić okna. Stare modele okien cechują się bardzo niską izolacyjnością akustyczną. Jeśli budujemy dom pomyślmy o tym już na początku, aby nie było niespodzianek. Przy zakupie okna kierujmy się wskaźnikiem Rw. Wymagane jest aby wynosił 30 dB. Jeśli liczba ta jest większa, tym lepiej dla mieszkania i dla zdrowia. Zdecydowanie większe rw powinny mieć okna, które są blisko bardzo ruchliwych ulic i skrzyżowań. Najlepiej ok. 40 dB. Jeśli nie mieszkasz przy ulicy, możesz wybrać okna o mniejszym poziomie tłumienia dźwięków. Wszystko w zależności od twoich realnych potrzeb.

Uzyskanie dźwiękoszczelności

Okna nowoczesną mają wysoką jakość jeśli chodzi o dźwiękoszczelność. Niezależnie od tego czy są drewniane czy plastikowe muszą sprostać wymogom. Okna z wysoką izolacyjnością wytworzone są z szyb zespolonych, które są dźwiękochłonne. Szyba zbudowana jest z laminowanego folią PVB szkła float. Poziom izolacyjności może osiągnąć aż do 50 dB.

Rate this post