Prawidłowo zamontowana instalacja GWC zapobiega zimą napływowi powietrza o minusowych temperaturach do obiektu. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie m.in. zjawiska szronienia central wentylacyjnych i konieczności ich rozmrażania. Natomiast latem odpowiednio dobrane GWC efektywnie chłodzi napływające z zewnątrz gorące powietrze, a przy jednoczesnym zamontowaniu rolet okiennych zagwarantuje kojący chłód i stworzy sprzyjający wypoczynkowi mikroklimat.

Gruntowy wymiennik ciepła to proekologiczne i energooszczędne rozwiązanie do domów mieszkalnych oraz innych obiektów, w których zachodzi potrzeba dogrzania bądź schłodzenia powietrza w zależności od pory roku. Obecnie GWC bardzo często stanowi uzupełnienie systemu wentylacji mechanicznej. Skutecznie obniża koszty ogrzewania.

Zasada działania gruntowych wymienników ciepła

Firma Global Tech oferuje trzy typy gruntowych wymienników ciepła: GWC rurowy w dwóch wersjach oraz bezprzeponowy. Warto wspomnieć, że metoda chłodzenia i ogrzewania powietrza poprzez odzysk ciepła lub chłodu z ziemi nie jest niczym nowym. Już w drugiej połowie XIX wieku Cesarski Urząd Patentowy w Niemczech nadał patent temu rozwiązaniu. Obecnie technologia GWC cieszy się niesłabnącą popularnością.

Jak działa GWC? Strumień powietrza płynie za pośrednictwem systemu kanałów wentylacyjnych, w których zachodzi wymiana termodynamiczna (cieplna) powietrza z gruntem. Powietrze o temperaturze ujemnej zimą lub dodatniej latem płynie pod ziemią na głębokości około 2m. Tam napotyka grunt, który oddaje ciepło lub chłód, ogrzewając lub schładzając strumień powietrza dostarczany do centrali wentylacyjnej – rekuperatora. W efekcie domownicy oraz użytkownicy danego obiektu mogą cieszyć się komfortem termicznym przez cały rok.

rekuperator

Gruntowy wymiennik rurowy – niezawodny system GLOBAL

W przypadku wymienników rurowych (przeponowych) wymiana ciepła następuje poprzez ściankę rury. Kluczowe znaczenie ma tutaj zarówno dobrze poprowadzona instalacja, jak i rodzaj materiału, z jakiego wykonano gruntowy wymiennik rurowy. Rury stosowane przez firmę GLOBAL Tech są wyprodukowane z polietylenu o bardzo wysokim współczynniku przewodzenia. W celu zwiększenia sprawności GWC rurowego stosuje się niewielkie średnice rur wymiany termodynamicznej.

Inne czynniki mające wpływ na efektywność wymiany cieplnej to m.in. głębokość posadowienia GWC (optymalnie na głębokości 2 m), lokalizacja wymiennika (pod budynkiem, obok budynku), typ oraz wilgotność gruntu, czy też wielkość napływającego strumienia powietrza.

Gruntowy wymiennik modułowy – innowacyjny system GEOSTRONG

Gruntowy wymiennik modułowy (bezprzeponowy) działa nieco inaczej. Tu wymiana cieplna następuje poprzez zjawisko dyfuzji z gruntem. Jest to bardziej wydajne i skuteczne rozwiązanie niż wymiana cieplna za pośrednictwem wymiennika rurowego. Wymiennik gruntowy GEOSTRONG wykorzystuje wymianę cieplną z podłożem, a także poprzez wylane stopy betonowe otaczające każdy kanał transportujący powietrze.

gruntowy wymiennik ciepła GWC

Korzyści płynące z zastosowania GWC:

  • – system gwarantuje najlepszą wymianę termodynamiczną
  • – zapewnia optymalny poziom wilgotności powietrza w obiekcie
  • – jest prosty w montażu
  • – pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą
  • – skutecznie ochładza powietrze w upalne dni
  • – utrzymuje przyjemny dla otoczenia mikroklimat wolny od bakterii, wirusów i innych szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów
  • – istnieje możliwość montażu GWC GLOBAL w gruntach silnie zawodnionych
  • – wysoka wytrzymałość instalacji umożliwiająca bezawaryjną pracę przez 24h/dobę
  • – energooszczędność i ekologiczność.

Więcej informacji na temat zasad działania GWC, jego zalet i sposobu montażu znajdą Państwo na stronie https://gruntowe-wymienniki.pl/. Zapraszamy!

[avg] ([per]) [total] vote[s]