Każda działka zabudowana powinna być odpowiednio ogrodzona. Wśród rodzajów ogrodzeń dostępnych na rynku dużą popularnością cieszą się ogrodzenia z prefabrykatów betonowych. Ich montaż jest na tyle prosty, że można go wykonać samodzielnie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na staranne przeprowadzenie prac wstępnych. Dotyczy to w szczególności zrobienia odpowiednich fundamentów pod słupki nośne. O czym zatem należy pamiętać, wykonując takie fundamenty?

Prace wstępne przy fundamentach pod słupki ogrodzenia z prefabrykatów

Wykonanie fundamentów pod słupki nośne to druga czynność, jaką należy zrobić podczas montażu ogrodzenia z paneli prefabrykowanych. Pierwszą jest wyznaczenie osi ogrodzenia. Przy jej wyznaczaniu trzeba pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem ogrodzenie posesji można budować na własnym terenie lub w tzw. Granicy, czyli częściowo na swoim gruncie, a częściowo na sąsiedniej działce. Po wyznaczeniu osi ogrodzenia można już przystąpić do wykonywania fundamentów. Jak tego dokonać wyjaśnia ekspert firmy Parbet specjalizującej się w produkcji prefabrykowanych paneli ogrodzeniowych z betonu:

Wylewanie fundamentów pod słupki nośne ogrodzenia z paneli prefabrykowanych należy zacząć od wykopania dołów fundamentowych. Ich średnica zależy od wymiarów słupków i wynosi od 30 do 50 cm. Natomiast głębokość jest uzależniona od rodzaju gleby, jednak nie powinna być mniejsza niż 50 – 70 cm. Kolejny krok to zalewanie dołów fundamentowych. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na zalewaniu bez szalunku, czyli wypełnieniu dołu betonem. Jest on mniej pracochłonny, ale wymaga użycia większej ilości mieszanki betonowej. Znacznie ekonomiczniejszą metodą jest zastosowanie szalunku. Przy fundamentach pod słupki doskonale sprawdzają się gotowe tuby szalunkowe. Są one produkowane z tworzyw sztucznych i mają średnicę od 30 do 60 cm oraz wysokość od 50 do 80 cm. Tuby te umieszczamy w dołach fundamentowych i zalewamy betonem. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć ilość betonu potrzebnego na wykonanie fundamentów.

Jak zakotwiczyć słupki w fundamentach?

Kotwiczenie słupków w fundamencie to czynność, która wymaga dużej precyzji, ponieważ jeśli ustawimy słupek niezgodnie z osią ogrodzenia, to po zastygnięciu betonu nie będzie można już skorygować popełnionego błędu. Dlatego osadzanie słupków najlepiej wykonać we dwie osoby z zastosowaniem metody dwuetapowej. Polega ona na tym, że najpierw zalewamy fundament do wysokości 20 cm. Następnie słupek wciskamy w beton i ustawiamy, pamiętając o zachowaniu pionu i orientacji względem osi ogrodzenia oraz odległości od pozostałych słupków. Ważne, aby rowki, w które wsuwa się prefabrykowane panele ogrodzeniowe, były w równej linii. W przeciwnym razie możemy mieć poważny problem z montażem paneli. Po właściwym ustawieniu słupka jedna osoba powinna go podtrzymywać, kontrolując jednocześnie jego położenie, a druga dokończyć wylewanie betonu. Po wykonaniu wszystkich fundamentów i osadzeniu słupków należy odczekać kilka dni, aby beton dobrze związał i nabrał odpowiedniej twardości. Dopiero wtedy można przystąpić do montażu paneli ogrodzeniowych.

Rate this post