Po prawidłowym ułożeniu płytek czy to podłogowych czy ściennych ostatnim etapem glazurniczym pozostaje spoinowanie wolnych przestrzeni. Zarówno okładziny z płytek ceramicznych, jak i kamiennych wymagają fugowania, czyli wypełnienia szczelin między poszczególnymi elementami. Wbrew pozorom fugi nie tylko pełnią funkcję estetyczną, ale spoiny mają przede wszystkim za zadanie chronić przed uszkodzeniami, a także przed częstymi zmianami temperatur i wilgocią. Jak przebiega proces fugowania przestrzeni między płytkami?

Przygotowanie prac do fugowania

Na samym początku najważniejszą kwestią będzie wybór fugi, zaprawy, a także odpowiednich narzędzi. Najpopularniejszym rozwiązaniem są fugi tradycyjne, czyli cementowe oraz fugi epoksydowe. Ze względu na swoje właściwości, epoksydowe są elastyczne oraz odporne na gwałtowne zmiany temperatur, dzięki czemu stosowane mogą być również na zewnątrz. Co więcej, warto wyposażyć się w podstawowe narzędzia do fugowania, takie jak specjalna paca i gąbka. Dzięki temu, że powierzchnia pacy do fugowania wykonana jest z gumy, zapobiegnie to rysowaniu szkliwa i zredukuje możliwość uszkodzenia płytek. Kiedy mamy już wybrane fugi oraz odpowiednie narzędzia, kolejnym krokiem będzie przystąpienie do przygotowania zaprawy. Mieszankę do fugowania należy mieszać tak długo, aż uzyskamy jednolitą konsystencję bez żadnych widocznych grudek.

Jak wykonać fugowanie płytek?

Spoinowanie płytek musi być przeprowadzone na oczyszczonej i pozbawionej kleju powierzchni. W przypadku, gdy fuga będzie położona na miejscu starych spoin, nie można zapomnieć o dokładnym usunięciu starej zaprawy. 

Po uzyskaniu mieszanki o prawidłowej konsystencji i przygotowaniu podłoża możemy rozpocząć proces fugowania. Pracę zazwyczaj zaczyna się od narożnika pokoju i następnie przechodzi do środka pomieszczenia. W przypadku, gdy powierzchnia do fugowania jest duża, warto rozdzielić sobie ją na mniejsze strefy. – mówi przedstawiciel firmy WSsystem Wojciech Solarz . Spoinę nakładamy energicznymi ruchami wzdłuż przestrzeni między płytkami, natomiast zaprawę dociskamy dość mocno specjalną pacą, tak, aby dotarła do wszystkich wolnych szczelin. Następnie nadmiar spoiny zacieramy pacą i wyrównujemy braki między płytkami. Po około 30 minutach, czyli po wyschnięciu zaprawy, przy użyciu gąbki usuwamy nadmiar spoiny, a następnie już za pomocą miękkiej gąbki dokładnie myjemy płytki. 

Czyszczenie po zastosowaniu fugi epoksydowej powinno odbywać się niezwłocznie po nałożeniu spoiny, z racji tego, że po wyschnięciu jest niezwykle trudna do usunięcia. W przypadku fugowania płytek ściennych niezbędne jest także wykończenie silikonem narożników wewnętrznych i zewnętrznych. Polega to na równomiernym nałożeniu silikonu od góry do dołu, a następnie starciu jego nadmiaru. Ostatnim krokiem prac glazurniczych jest dokładne wyczyszczenie miejsc nakładania spoiny, jednak należy to robić z dużą ostrożnością i nie używać ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić płytki.

Dlaczego płytki trzeba fugować?

Bez względu na rodzaj płytek, zawsze należy pozostawiać między nimi niewielkie odstępy. Przede wszystkim będzie to mieć znaczenie dla możliwości występowania ruchów w konstrukcji budynków, które mogą spowodować naprężenia, a w efekcie pęknięcia płytek. Co więcej, w przypadku częstych zmian temperatur, na powierzchni może dochodzić także do rozszerzeń, w wyniku czego płytki bez spoin mogą się rozszerzać, a nawet odklejać. W miejscach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka, fugi między płytkami zapobiegają gromadzenia się kurzu i brudu, który mógłby stać się przyczyną powstawania pleśni i grzybów. Ponadto, oprócz funkcji praktycznej, fugi pełnią również element dekoracji pomieszczenia. Dzięki temu, że występują w szerokiej gamie kolorystycznej, mogą być dopasowane niemal do każdego wnętrza.

Rate this post