Bardzo ważne jest zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Skutki jej działania mogą być opłakane i z pewnością będą się wiązały z potrzebą remontu. Okazuje się, że można im przeciwdziałać dużo wcześniej i pomocna wydaje się w tym np. folia paroizolacyjna. Przedstawiamy, jaka jest najlepsza izolacja dachu.

W walce z parą wodną

Jeśli chcemy zatrzymać skutecznie parę wodną, wystarczy sięgnąć po folię paroizolacyjną, która stanowi dla niej doskonałą barierę, gdyż przepuszcza w ciągu doby zaledwie kilka gramów pary. Aby para wodna z pomieszczeń nie przedostawała się do wnętrza dachu, należy ją ułożyć pomiędzy ociepleniem a płytami gipsowo-kartonowymi. W wypadku gdy zabraknie takiej bariery ochronnej dla tych warstw, nie będą one w pełni funkcjonowały. Zabezpieczenie takie bowiem pozwoli na uniknięcie zawilgocenia poddasza i jego skutków w postaci pojawienia się później pleśni i grzybów.

Postarajmy się o stosowanie aktywnych paroizolacji w pomieszczeniach mieszkalnych, pamiętając dodatkowo, że wymagają one uprzedniego położenia pod pokryciem wysokoparoprzepuszczalnej membrany. Dzięki aktywnym paroizolacjom zostaje utrzymany optymalny poziom pary wodnej w przegrodzie. Oznacza to, że para wodna nie przepływa z pomieszczeń do konstrukcji dachu oraz jej nadmiar jest niezwłocznie odprowadzony na zewnątrz.

Odpowiednie parametry

Żeby paroizolacja utrzymywała się na optymalnym poziomie, należy użyć folii paraizolacyjnej o najwyższych parametrach technicznych. Zależnie od tego, jaką przegrodę utworzymy i z jakiego rodzaju folii otrzymamy paroprzepuszczalną paraizolację o określonym współczynniku Sd. W zależności od materiału paraizolacyjnego można zatem stawić opór parze wodnej, nawet jak niemal 100 m powietrza. Dlatego używając dla przykładu folii polietylenowej, wartość wspomnianego współczynnika sięga kilkudziesięciu metrów, a już w przypadku aktywnych paroizolacji – jedynie od kilku do kilkunastu metrów. Natomiast najwyższą wartość współczynnik osiąga w sytuacjach użycia folii paroizolacyjnej z warstwą aluminium, gdyż wtedy wynosi on 100 m i więcej. Jeśli chcemy zmniejszyć straty energii, warto stosować wytrzymałą na urazy mechaniczne paroizolację z ekranem aluminiowym, gdyż odbija ona do 60% promieniowania cieplnego.

Istota paroizolacji

Wykonanie paroizolacji z folii paroizolacyjnej odgrywa niezwykle istotną rolę. Okazuje się, że czynność ta odpowiada głównie za prawidłowe funkcjonowanie dachu. Po pierwsze służy ona ochronie izolacji, po drugie również zabezpiecza więźbę przed zawilgoceniem. Skutki długotrwałego działania wilgoci są bowiem poważne. Zwłaszcza rozwijające się grzyby, pleśń i roztocza mogą szkodzić zdrowiu mieszkańców. Prowadzi to również do niszczenia konstrukcji budynku. Przede wszystkim przez wilgoć gnije drewno, z kolei stal ulega korozji, a tynki mogą odpadać. Nie zapominajmy, że w ten sposób też obciążamy się większymi kosztami za ogrzewanie, gdyż dochodzi wtedy do większych strat ciepła w domu.

Rate this post