Czy ogrzewanie elektryczne może być energooszczędne? Dowodem na to, że tak, są urządzenia Klima nagrodzone Złotym Laurem Budownictwa na Międzynarodowych Targach Budownictwa Jesień 2019. Pierwsze miejsce w kategorii Urządzenia i Instalacje Grzewcze to doskonała rekomendacja. Tych, którzy potrzebują więcej dowodów, zapraszam do dalszej części artykułu. Grzejniki elektryczne Klima zostały zaprojektowane we włoskiej fabryce z wieloletnim doświadczeniem w pracy nad urządzeniami grzewczymi. Z założenia miały być wygodne w użytkowaniu i generować stosunkowo nieduże koszty.

Czym dokładnie są grzejniki Klima?

W urządzeniach Klima zastosowano innowacyjną technologię od Radialight. Polega ona na wykorzystaniu dwóch niezależnych systemów grzewczych: ogrzewania konwekcyjnego oraz ogrzewania podczerwienią. Działanie obu systemów zostało powiązane w taki sposób, by całe urządzenie było jak najbardziej wydajne.

Przed wbudowanym w grzejnik Klima ogrzewaniem konwekcyjnym postawiono zadanie szybkiego ogrzania pomieszczenia. Wydajny system pozwala w szybkim tempie podnieść temperaturę do określonego przez użytkownika poziomu. Kiedy ten cel zostanie osiągnięty, element konwekcyjny zostaje odłączony i wtedy działa już tylko ogrzewanie podczerwienią. Jego zadaniem jest utrzymanie temperatury na stałym, komfortowym dla użytkowników poziomie. Ogrzewanie konwekcyjne załącza się dopiero wtedy, gdy ponownie zachodzi konieczność szybkiego podniesienia temperatury. Przykładami takich sytuacji jest przejście z trybu ogrzewania nocnego na dzienny albo gwałtowny spadek temperatury na zewnątrz.

Wykorzystanie dwóch systemów w jednym urządzeniu wynikało z konieczności obniżenia zużycia energii przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu cieplnego. Promieniowanie podczerwone pozwala ogrzać znajdujące się we wnętrzu przedmioty w podobny sposób, w jaki robi to słońce. Urządzenie charakteryzuje się stosunkowo niedużym poborem energii (moc podczerwieni to – w zależności od modelu – od 80 do 300 W). Dokładnie sposób działania energooszczędnych grzejników Klima opisano na stronie dystrybutora tych urządzeń Econovli.

Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Grzejniki hybrydowe Klima zostały wyposażone przez producenta w inteligentny termostat. To on zawiaduje pracą urządzenia i decyduje o tym, który z systemów powinien działać w konkretnym momencie. To znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia i gwarantuje dużą wygodę. W zależności od warunków panujących we wnętrzu termostat może:

  • włączyć oba systemy – ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym jest wtedy wspomagane przez ogrzewanie konwekcyjne;
  • włączyć ogrzewanie podczerwienią – urządzenie utrzymuje we wnętrzu stałą temperaturę przy jednoczesnym niewielkim poborze mocy;
  • nie włączać żadnego z nich, gdy odpowiednia temperatura w pomieszczeniu została już osiągnięta.

Warto zwrócić uwagę, że urządzenie zostało wyposażone w dodatkowe funkcje, które umożliwiają obniżenie zużycia energii. W tym miejscu należy wymienić czujnik otwartego okna oraz czujnik obecności. Grzejniki Klima dają też użytkownikom możliwość stałej kontroli zużycia energii.

Liczne zalety opisanych urządzeń sprawiły, że docenili je nie tylko jurorzy międzynarodowych konkursów, ale również sami użytkownicy. Dziś grzejniki Klima znajdują zastosowanie we wnętrzach o charakterze mieszkalnym oraz komercyjnym. Są dowodem na to, że ogrzewanie elektryczne może być nie tylko komfortowe, ale i energooszczędne. To sprawia, że z powodzeniem konkurują i wygrywają z innymi systemami grzewczymi.

[avg] ([per]) [total] vote[s]