Prawdziwy dom lub własne mieszkanie kojarzy się z bezpieczeństwem, dlatego bardzo ważnym elementem jego wyposażenia są drzwi wejściowe. Spełniają one kilka istotnych funkcji, na które warto przed zakupem zwrócić uwagę. Poza tym są one wizytówką domu. Jest to element, z którym stykają się wszyscy nasi goście, a pierwsze wrażenie jest często najistotniejsze.

Bezpieczne drzwi na wymiar

Przede wszystkim – bezpieczeństwo. Drzwi wejściowe powinny mieć zabezpieczenia antywłamaniowe oraz wytrzymałą konstrukcję. Najlepiej wyposażyć je w atestowane elementy, które mają swoją klasę. Zamki i blachy montowane w ościeżnicy, bolce antywyważeniowe i wkładki antywłamaniowe należy dobrać na podobnym poziomie.

Bardzo istotny jest wymiar drzwi, ponieważ trzeba je dobrać do odpowiednich otworów w murze. Warto pamiętać, że drzwi w wymiarze standardowym (np. szerokość ok. 90 cm, wysokość ok. 200 cm) są tańsze niż drzwi o nietypowych wymiarach. Szersze są poza tym znacznie cięższe, a ich klamki, zawiasy i okucia mogą zużywać się znacznie częściej. Zwykle lepiej zostać przy standardowych rozmiarach. Jest to korzystniejsze cenowo, termin dostawy również jest krótszy. Niektórzy producenci w ogóle nie proponują wymiarów specjalnych. Poza tym w drzwiach o szerokości „80” czy „90” zmieszczą się wszystkie przedmioty i meble potrzebne w mieszkaniu – zaleca ekspert z firmy Erbi, która oferuje różnego rodzaju bramy, drzwi, szlabany oraz systemy dokowania ciężarówek.

Izolacja akustyczna i cieplna

Oprócz szerokości i wysokości, ważnym parametrem drzwi wejściowych jest izolacja akustyczna, którą wyraża się w decybelach – im wartość jest wyższa, tym mniej hałasu przedostanie się z zewnątrz do środka mieszkania. Jeżeli producent nie podaje konkretnej wartości, należy zwrócić uwagę, czy drzwi posiadają uszczelki na ościeżnicy lub skrzydle. Wpływają one korzystnie na izolację akustyczną, a także zapewniają ciche otwieranie i nie powodują trzasków przy zamykaniu. Innym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest izolacyjność cieplna. Jest ona mierzona współczynnikiem całkowitej przenikalności cieplnej drzwi – im mniejszy, tym lepiej. Łatwo również zauważyć, że drzwi o grubszej konstrukcji są cieplejsze. W tym przypadku istotny jest również materiał wypełnienia skrzydła drzwi. Wypełnienia pianką poliuretanową są „cieplejsze” niż wypełnienia styropianem. Na izolacyjność cieplną ogromny wpływ ma rodzaj ościeżnic. Ościeżnice stalowe, co do zasady nie stanowią odpowiedniej zapory cieplnej. Nie posiadają tzw. mostków termicznych izolujących część zewnętrzną ościeżnicy od wewnętrznej. Takie oddzielenie posiadają ościeżnice aluminiowe. Składają się z części zewnętrznej i wewnętrznej, połączonych elementem z tworzywa sztucznego, które stanowi izolację (barierę) eliminującą tzw. przemarzanie ościeżnicy. W przypadku drzwi drewnianych izolacyjność jest zapewniana przez naturalne właściwości izolacyjne drewna. Jednak drzwi drewniane muszą być odpowiednio skonstruowane, aby była zapewniona ich trwałość i niezmienność wymiarów („wypaczanie”). Wymogi te wymuszają wysoką jakość drewna i technologii co powoduje stosunkowo wysoką cenę. Należy z dużą ostrożnością podchodzić do tanich ofert drzwi drewnianych.

Bezpieczeństwo drzwi powinno iść w parze z ich wyglądem, dlatego ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniej barwy, która powinna być dobrana do odcienia elewacji, koloru okien, dachów czy bram garażowych. Warto zainwestować w porządne, bezpieczne i solidne drzwi. Warto również pamiętać przy dokonywaniu wyboru, że przeszklenia pomogą doświetlić ciemne pomieszczenia wejściowe oraz że ciemne barwy są wrażliwe na działanie promieni słonecznych. W przypadku doboru drzwi wejściowych do domu bardziej niż moda przydaje się funkcjonalność.