Bez solidnych i dobrze zaprojektowanych drzwi nie może obejść się żadne domostwo – stanowią one nie tylko ważny element wystroju, ale również zapewniają bezpieczeństwo i poczucie prywatności. Na rynku znaleźć możemy kilka rodzajów drzwi, wybór odpowiedniego do konkretnego pomieszczenia będzie miał niebagatelne znaczenie dla naszego komfortu mieszkania.

Drzwi uchylne

Najpowszechniej stosowane drzwi, obecne w przeważającej większości domów i mieszkań. Można je dzielić ze względu na kilka parametrów. Pierwszych z nich jest położenie zawiasów i klamki podczas otwierania drzwi do siebie – drzwi posiadające zawiasy po prawej, a klamkę po lewej nazywane są drzwiami prawymi; drzwi z odwrotną konfiguracją nazywane są analogicznie drzwiami lewymi. Kolejnym parametrem, jest ilość skrzydeł drzwi – w standardowych pomieszczeniach stosuje się drzwi jednoskrzydłowe, w większych, takich jak salon czy jadalnia istnieje możliwość wstawienia drzwi dwuskrzydłowych lub wieloskrzydłowych. Te ostatnie charakteryzują się tym, że otwiera się jedynie skrzydło zlokalizowane pośrodku – pozostałe skrzydła, znajdujące się po bokach są połączone na stałe z framugą i zazwyczaj znacznie węższe od skrzydła środkowego, stanowią element dekoracyjny. Przy montażu drzwi uchylnych bardzo ważne jest uwzględnienie odpowiedniej ilości miejsca dla ruchu skrzydła lub skrzydeł – w przeciwnym wypadku otwarcie drzwi na pełną szerokość będzie utrudnione.

Drzwi przesuwne

Są to drzwi, do których mocowania używane są nie zawiasy, lecz specjalne prowadnice. Dzięki nim drzwi otwierają się wzdłuż sąsiadującej z nimi ściany. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że umożliwia większą dowolność w urządzaniu przestrzeni wokół framugi (nie musimy się martwić tym, że szafa ustawiona zbyt blisko uniemożliwi pełne otwarcie drzwi). Starsze modele montowane były tak, by drzwi odsuwały się przesłaniając fragment ściany z otworem drzwiowym, w związku z tym musiała być ona wolna od mebli lub obrazów. Współcześnie stosowane rozwiązania umożliwiają montaż tak, by skrzydło wsuwało się w ścianę. Jeśli zamierzamy budować dom warto uwzględnić obecność drzwi przesuwnych już na etapie projektu – w przeciwnym wypadku koniecznością będzie nadbudowanie dodatkowych ścianek ochronnych.

Drzwi łamane i harmonijkowe

Zasada działania obu tych rodzajów jest identyczna – są to drzwi złożone z kilku pionowych segmentów, które podczas otwierania składają się na wzór harmonijki lub parawanu. Różnicę stanowią wymiary segmentów oraz sposób ich łączenia. Drzwi łamane składają się z najmniej dwóch części połączonych zawiasami, z kolei drzwi harmonijkowe złożone są z segmentów, których szerokość waha się od kilku do kilkunastu centymetrów, jako element łączny stosuje się w nich płótno lub elastyczne tworzywa sztuczne. W obu przypadkach drzwi mocowane są na prowadnicach, a po pełnym otwarciu zmniejszają nieco szerokość otworu drzwiowego. Mają bardzo szerokie zastosowanie, mogą być używane zarówno w wąskich przejściach prowadzących do małych pomieszczeń (np. garderoby lub spiżarni), ale również jako drzwi do salonu, gabinetu, biblioteki czy innych reprezentacyjnych pomieszczeń. Wszystko zależy od wykorzystanego materiału i rozmiaru otworu drzwiowego.

Szeroki wybór drzwi o różnym zastosowaniu znajdziemy na stronie producenta, marki Westo.