Więźba dachowa stanowi szkielet podtrzymujący dach, dlatego budując ją musimy mieć pewność, że będzie wystarczająco wytrzymała. Oprócz profesjonalnie wykonanego projektu niezbędny więc będzie solidny materiał. Jak zyskać pewność, że wybierając drewno na więźbę sięgamy po materiał najwyższej jakości?

Wybierając drewno do budowy więźby dachowej, warto wziąć pod uwagę 3 najważniejsze czynniki, czyli rodzaj drewna, jego wilgotność i sposób obróbki – wyjaśnia nasz rozmówca z zakładu Inter-Lers. Za najbardziej wytrzymałe, dlatego tradycyjnie stosowane do budowy więźb uważa się drewno drzew iglastych, a wilgotność nie może przekraczać 20%.

Gatunek drewna na tarcicę

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najchętniej stosowane drewno konstrukcyjne pozyskuje się z drzew iglastych. Ze względu na połączenie dużej wytrzymałości z możliwością łatwej obróbki, spośród polskich iglaków tartaki najczęściej sięgają po świerk. Drewno świerkowe ma mało sęków, co przekłada się na jego wysoką jakość uzyskanego materiału.

Suszenie drewna na tarcicę

Na wytrzymałość drewna w dużej mierze wpływa jego wilgotność. Niedopuszczalne jest stosowanie do budowy więźby dachu drewna o wilgotności powyżej 20%. Wilgotność świeżo ściętego drzewa oscyluje powyżej 30%, a suszenie naturalne wiąże się ze składowaniem w odpowiednich, stabilnych warunkach przez kilka sezonów!

Współcześnie coraz częściej stosuje się suszenie komorowe, które nie tylko przyspiesza i ułatwia uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości drewna, ale dodatkowo pozwala na pozbycie się owadów i grzybów, które mogły bytować na ściętym drzewie – mówi ekspert z firmy Inter-Lers.

Tarcica czterostronnie strugana

Obróbka drewna na więźbę nie kończy się jednak na suszeniu. Struganie drewna pozwala na uzyskanie pożądanych wymiarów i kształtów, które umożliwiają precyzyjną budowę więźby. Technologia strugania czterostronnego ma jeszcze jedną zaletę. Gładka powierzchnia struganych elementów podnosi ognioodporność konstrukcji i utrudnia niszczenie przez działalność owadów.

Skąd mieć pewność, że sięgamy po dobre drewno? Najlepiej sprawdzić, czy jest ono oznakowane certyfikatem CE. Choć teoretycznie obowiązek znakowania drewna konstrukcyjnego obejmuje polskie firmy już od 2012 roku, wciąż możemy spotkać się z drewnem z tzw. czarnego rynku. Tymczasem oznakowanie jest dla nas jedyną gwarancją, że więźba będzie spełniała wszystkie wymogi techniczne i zapewni bezpieczeństwo konstrukcji przez długie lata.

[avg] ([per]) [total] vote[s]