Drewno to materiał wyjątkowo szlachetny. Każdy jego fragment jest wyjątkowy dzięki unikatowemu układowi słojów. Przyjazny otoczeniu, naturalny i biodegradowalny, ma liczne zastosowania i mimo wielu alternatyw niechętnie od niego odchodzimy. Czy warto uwzględniać drewno w aranżacji wnętrz? Co przemawia za jego wykorzystaniem? Jak można go użyć, aby było praktycznie i stylowo?

Zalety drewna

Drewno ma wiele zalet, które sprawiają, że jest on bardzo popularnym budulcem zarówno dla elementów konstrukcyjnych, jak i wyposażenia oraz ozdób. Największa zaleta to nieprzebrana różnorodność drewna. Mamy do wyboru gatunki rodzime oraz egzotyczne, a każdy z nich posiada nie tylko inny kolor i usłojenie, ale też wytrzymałość i twardość. Dodatkowo koloryt drewna łatwo modyfikować bejcami, farbami i olejami, przez co jego wygląd jest w zasadzie dowolny.

Kolejną zaletą drewna jest łatwość jego obróbki. Jest to materiał stosunkowo miękki, podatny na cięcie, polerowanie i żłobienie, dzięki czemu można nadać mu praktycznie dowolny kształt.

Drewno jest uniwersalne także pod względem kosztów i dostępności. Możemy korzystać zarówno z drogiego drewna litego, jak i tańszych alternatyw – np. płyt wiórowych tworzone z pozostałości prac tartacznych.

Zastosowanie drewna w aranżacji wnętrz

Drewno w aranżacji wnętrz jest po prostu niezastąpione. Można oprzeć na nim cały domowy styl, co zresztą kiedyś praktykowano, o czym świadczą mieszkania w całości wykończone boazerią. Dziś taki wystrój budzi wesołość, ale drewno wciąż ma swoje miejsce w naszych domach. Poczynając od podłóg i schodów poprzez blaty kuchenne i łazienkowe, stolarkę drzwiową i okienną, meble aż po elementy wykończenia, takie jak np. listwy, a wreszcie dekoracje – to wszystko bardzo często wykonywane jest z drewna. Fakt, że materiał ten jest tak chętnie stosowany w aranżowaniu wnętrz, bierze się właśnie z jego licznych zalet użytkowych, a także wyjątkowych walorów estetycznych.

Na popularność drewna nie wpłynęło wprowadzenie na rynek produktów z tworzyw sztucznych. Przeciwnie – w erze plastiku drewno zyskało status materiału szlachetnego, bliższego naturze, nadającego wnętrzu ciepła i prawdziwie „domowego” charakteru, który stoi w opozycji np. do metalowych wykończeń obecnych w lokalach użyteczności publicznej.

Kiedyś drewno stosowane z powodu braku innych materiałów stało się czymś pożądanym, niekiedy wręcz ekskluzywnym. Utożsamiamy je z solidnością i długowiecznością – i słusznie! Wystarczy spojrzeć, jak prezentują się dziś meble po naszych prababciach, i porównać je do tych produkowanych dzisiaj przy wykorzystaniu tworzyw sztucznych.

Nic zatem dziwnego, że drewno jest tak chętnie wykorzystywane podczas wykańczania mieszkania. W końcu to inwestycja na lata. Wybór materiałów wykończeniowych i budowlanych z drewna oferuje www.baulandia.pl.

[avg] ([per]) [total] vote[s]