Idealny dom powinien współgrać z naturą i człowiekiem, dlatego coraz więcej osób rezygnuje z budowy domu murowanego i decyduje się na drewnianą zabudowę. Wszystko ze względu na większą oszczędność energii oraz ekologiczność, jaką daje naturalne tworzywo. Czy nie lepiej wybrać energooszczędność oraz żyć w zgodzie z naturą? Poznajmy zatem podstawowe wady, a także zalety domu murowanego i drewnianego.

Zalety i wady domu murowanego

Dom murowany jest tradycyjnym zabudowaniem, najczęściej pojawiającym się w polskim krajobrazie. Zazwyczaj przyczynia się do tego jego wielopokoleniowa wytrzymałość. Ich konstrukcja jest bardziej odporna na wiele czynników, takich jak uszkodzone instalacje czy cieknąca rynna. Budując dom drewniany można zdecydować się na duże rozpiętości stropów, dzięki czemu zwiększa się przestrzenność pomieszczeń. Domy o murowanej zabudowie na długo zatrzymują ciepło. Dzięki temu w chwili odłączenia ogrzewania podczas sezonu jesienno-zimowego dłużej utrzymują stabilną temperaturę. Z pewnością zaletą domu murowanego jest bardzo dobry dostęp do różnorodnych materiałów budowlanych, które z łatwością można znaleźć w licznych sklepach i hurtowniach budowlanych.

Niestety budowa domu o murowanej zabudowie trwa dość długo, co może być dużą wadą dla rodzin planujących szybką przeprowadzkę. Jego konstrukcja jest ciężka ze względu na specyfikę stosowanych materiałów, dlatego do wydatków trzeba zaliczyć droższy transport oraz późniejsze trudności związane z ewentualną przebudową i modernizacją. Kolejnym problemem jest niska temperatura, ponieważ podczas wznoszenia domu nie może spaść poniżej 5 st. C. W wyniku tego budowa fundamentów musi odbywać się sezonowo.

Zalety i wady domu drewnianego

Dom drewniany będzie idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy planują szybką przeprowadzkę. Czas wykonania domu szkieletowego zajmuje jednym z najlepszych firm (np. Ligar) do trzech miesięcy, co nie jest niemożliwe podczas budowy domu murowanego. Dzięki lekkości jego szkieletu budowa jest o wiele łatwiejsza i tańsza. Przebudowa domu drewnianego nie należy do najtrudniejszych, z łatwością można wymienić poszczególne instalacje wewnętrzne. Ze względu na grubość izolacji cieplnej, ściany domu drewnianego stanowią bardzo dobrą ochronę termoizolacyjną. Tworzywo naturalne dłużej zatrzymuje ciepło, natomiast latem zapobiega nadmiernemu ogrzewaniu pomieszczenia, co przyczynia się do obniżenia kosztów energii. Zazwyczaj koszty budowy domu drewnianego zwracają się podczas eksploatacji w ciągu kilku lat. Dom drewniany wyróżnia się również wieloma możliwościami architektonicznymi Ligar ze względu na naturalne tworzywo, z którego został wykonany. Dzięki temu, można zdecydować się na pozostawienie drewnianych palet wewnątrz domu. Takie rozwiązanie nada niepowtarzalnego charakteru każdemu pomieszczeniu.

Pomieszczenia w domu drewnianym mogą być mniejsze, ze względu na brak specjalnych stropów o dużej rozpiętości. Minusem może być mniejsza dostępność potrzebnych materiałów. Technologia budowy domów drewnianych powinna był przygotowana ze dużą dokładnością i wymaga staranności. Problemem może być wybranie odpowiedzialnej firmy, która specjalizuje się w budowie domów drewnianych. Dlatego warto skorzystać z usług wykonawcy, który proponuje kompleksową budowę domów szkieletowych oraz współpracuje z profesjonalnymi firmami.

Rate this post