Domy parterowe stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Do tej pory większość inwestorów wybierała raczej domy z piętrem bądź poddaszem użytkowym. Te pierwsze uchodziły za niezwykle praktyczne – część dzienna składająca się z salonu, kuchni, łazienki znajdowała się na dole. Góra natomiast przeznaczona była na część sypialnianą. Domy z poddaszem wybierano głównie ze względu na wyjątkowy klimat. Poddasze to dla jednych niewygodne skosy, trudne do zagospodarowania przestrzenie, dla innych zaś klimatyczna część domu, podkreślona przez nadające charakteru okna dachowe.

Skąd nagła popularność domów parterowych? Być może chodzi o kwestie wygody, a może to chwilowy powrót do dawnych trendów. Domy parterowe budowane były przecież dawniej bardzo często.

Warto przyjrzeć się bliżej budownictwu parterowemu.

Plusy

Niewątpliwym plusem domów parterowych jest brak schodów i wynikających z tego niedogodności. Schody, choć mogą być pięknym elementem ozdoby wnętrza, mogą być również dość niepraktyczne. Ich pokonywanie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie może być problematyczne i męczące, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci lub osoby starsze.

Przewaga wynika więc z wygody, wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, przy czym nowoczesne projekty świetnie radzą sobie z oddzielaniem części dziennej i sypialnianej. Dom parterowy łatwiej też jest utrzymać w czystości. Domy parterowe są dość uniwersalne – i świetnie sprawdzą się zarówno przy małych dzieciach jak i przy osobach starszych. To również idealne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych.

Dość popularna jest opinia, że domy parterowe są tańsze w budowie. Jest tu o jeden strop mniej niż np. w domach piętrowych, nie występują okna dachowe, które jak wiadomo są dość drogie. Nie do końca jednak to prawda.

Minusy

Ogromna powierzchnia dachu i fundamentów sprawia, że domy parterowe tak naprawdę są droższe w budowie.

Wybudowanie domu parterowego wymaga odpowiedniej działki. Duża powierzchnia zabudowy sprawia, że budynek zajmuje znaczną część działki, nie jest to więc dobra opcja dla osób posiadających niewielki grunt.
Warto rozważyć czy odpowiada nam mieszkanie w domu z dość łatwym dostępem do pomieszczeń. Gdy wszystkie pokoje znajdują się nisko, sąsiedzi mieszkający w domach wysokich mają dobry widok na to, co dzieje się w domu parterowym. Dziwne może być również uczucie, że każdy może wejść np. do sypialni przez okno, co nie jest problemem gdy sypialnia znajduje się na wyższej kondygnacji.

Zanim podejmiemy decyzję warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty i przede wszystkim zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, bo to on głównie określa jaki rodzaj domu możemy wybudować w danym miejscu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]