Ponad połowa kupowanych okien to okna z PVC. Decydują o tym zarówno względy estetyczne, jak i ekonomiczne, ale też funkcjonalność i praktyczność tego typu stolarki okiennej. Czy rzeczywiście są one warte zainteresowania? W tym tekście zaprezentujemy cechy okien plastikowych, które przesądziły o ich niebywałej popularności i rosnącej grupie zwolenników.

Okna z PCV – cechy konstrukcji

Materiałem wykorzystywanym do produkcji okien PVC (PCV) jest polichlorek winylu – materiał lekki, wytrzymały i łatwy w formowaniu. Aby spełnić normy izolacji termicznej, profile okienne dzieli się na komory wypełnione substancją doskonale zatrzymującą ciepło. Im szersza rama, tym więcej komór i niższy wskaźnik przepuszczalności cieplnej, czyli więcej ciepła w domu i niższe koszty ogrzewania.

Aby tworzywo sztuczne nie zniekształcało się pod wpływem ciężaru szyby, stosuje się stalowe kształtki. Pod względem wytrzymałości wyróżnia się trzy klasy okien plastikowych. O ile PVC nie chłonie wody i nie wypacza się od wilgoci, o tyle reaguje zmianą kształtu na wysokie temperatury, dlatego lepiej zdecydować się na ramy w jasnych kolorach, które trudniej się nagrzewają. Okna z PVC raczej nie sprawdzą się także w przypadku bardzo dużych przeszkleń, ponieważ nie najlepiej radzą sobie z utrzymaniem znacznego ciężaru.

Użytkowe zalety okien z PCV

Pomijając nieliczne ograniczenia, okna z PVC mają wiele zalet. Klientów najczęściej przekonuje niska cena w relacji do dobrej jakości. Okna plastikowe wyglądają dobrze nawet po wielu latach, ponieważ nie żółkną, a ponadto są dostępne w innych kolorach niż biały lub w okleinie drewnopodobnej. Dzięki temu można znaleźć model pasujący zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznie urządzonych wnętrz.

Ogromną zaletą okien z PVC jest łatwość konserwacji. Wystarczy je czyścić, aby zawsze wyglądały dobrze, w odróżnieniu od okien drewnianych, które wymagają gruntownej konserwacji raz na kilka lat. Jeżeli tylko będą poprawnie zainstalowane, długo będą zapewniały ciepło i cieszyły oko. Istotne jest także to, że dzięki łatwości kształtowania PCV można znaleźć okna w najróżniejszych formach lub zamówić wykonanie na wymiar nawet bardzo niestandardowej stolarki. Solidne okna z PCV można znaleźć na www.tommar.pl.

[avg] ([per]) [total] vote[s]