Technika grzewcza nieustannie zaskakuje nas nowymi rozwiązaniami, które pozwalają na jeszcze bardziej wydajne i energooszczędne ogrzewanie pomieszczeń w naszych domach i biurach. Przykładem takiego innowacyjnego rozwiązania jest ogrzewanie podłogowe, którego funkcjonowanie opiera się na systemie rur ułożonych – jak sama nazwa wskazuje – pod podłogą. Jakie zalety posiada ta technologia?

Komfort cieplny

Najistotniejszą cechą ogrzewania podłogowego z punktu widzenia użytkowników jest fakt, iż zapewnia ono równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniach. Podczas gdy w przypadku tradycyjnego ogrzewania ciepło kumulowane jest w pobliżu grzejników, to w przypadku ogrzewania podłogowego jego rozkład jest równy, niezależnie od miejsca w danym pokoju. Istotne znaczenie ma tu odczuwalne ciepło przy podłodze, a także równomierne ogrzewanie całego otoczenia poprzez promieniowanie. Wszystko to sprawia, że domownicy odczuwają wysoki komfort cieplny nawet przy obniżonej o około dwa stopnie temperaturze w pomieszczeniu.

Oszczędność energii

Dobra technologia grzewcza powinna być energooszczędna i takie właśnie jest ogrzewanie podłogowe.

Możliwość redukcji temperatury w pomieszczeniu bez obniżania komfortu domowników oznacza mniejsze zużycie energii na ogrzewanie, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki. – Wyjaśnia specjalista reprezentujący firmę TopAC, której specjalnością są energooszczędne instalacje domowe. – Warto również zaznaczyć, że ogrzewanie podłogowe zalicza się do technologii niskotemperaturowych, co oznacza mniejsze nakłady energii na ogrzewanie wody w rurach położonych pod posadzką. Poza tym tzw. „podłogówka” może być kompatybilna z zainstalowanymi w domu nowoczesnymi urządzeniami energooszczędnymi, np. pompami ciepła. Jest to zatem rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne.

Co jeszcze?

Komfort cieplny i energooszczędność to nie jedyne zalety ogrzewania podłogowego. Nie bez znaczenia jest tu bowiem estetyka tego rozwiązania. Brak konieczności umieszczania grzejników w  pomieszczeniach to oszczędność miejsca i bogatsze możliwości aranżacyjne. Należy również wspomnieć o trwałości tej technologii, która może niezawodnie działać przez długie lata. Oprócz tego ogrzewanie podłogowe dostosujemy do różnych instalacji, nie tylko wodnych, ale też gazowych. Technologia ta jest przyjazna nie tylko dla domowego budżetu i środowiska, ale też dla zdrowia użytkowników, w szczególności alergików, zapobiega bowiem osadzaniu się kurzu. Nic więc dziwnego, że ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników.

[avg] ([per]) [total] vote[s]