Budowa studni niekiedy jest niezbędna, w innym przypadku jest dobrowolnym wyborem. Dlaczego warto zdecydować się na budowę własnej studni? Oto główne trzy powody!

1. Gdy nie ma wodociągu

Najczęściej wtedy, gdy na danej działce nie ma dostępu do instalacji wodociągowej, wybór pada na budowę studni. Nadal bardzo dużo działek budowlanych w Polsce nie jest podłączona do tego rodzaju mediów, dlatego też inwestor musi samodzielnie zadbać o dostęp do wody.

Obecnie buduje się głównie studnie głębinowe – do ich wykonania stosuje się specjalne wiertnice do studni, które potrafią dosięgnąć głębokich warstw gruntu, także wtedy, gdy działka znajduje się na twardszych skałach.

Brak wodociągu może być uciążliwy, na przykład w okresach przedłużających się suszy, gdy studnia może wyschnąć. Z drugiej jednak strony ze względu na brak alternatywy to najlepszy wybór, aby posiadać dostęp do bieżącej wody.

2. Realne oszczędności

Drugi powód, dla którego decydujemy się na budowę studni, ma podłoże ekonomiczne. W dłuższej perspektywie to sposób na oszczędzenie sporych sum!

Oczywiście, na początku konieczne jest wyłożenie większej sumy, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy wykonać studnię głębinową i wykorzystać specjalne wiertnice do studni. Wykonanie takiej inwestycji będzie kosztowało nas od około 5 tysięcy złotych wzwyż.

Następnie korzystanie z wody ze studni nie będzie już tak drogie jak wtedy, gdy bralibyśmy ją z wodociągu. Oczywiście, nie jest to woda całkowicie darmowa, ponieważ płacimy za prąd do zasilania pompy, ale już po kilku latach możemy zacząć zauważyć dużą różnicę w kosztach utrzymania domu.

3. Dla amatorów ogrodnictwa

Warto również zaznaczyć, że wykonanie studni sprawdzi się wtedy, gdy lubimy prace w ogrodzie. To właśnie wtedy zużywa się sporo wody, dlatego też korzystanie z tej z wodociągu byłoby dużym wydatkiem.

Przez wykonanie własnego ujęcia wody można znacząco zmniejszyć koszty związane z jej poborem. Zatem wtedy, gdy marzymy o pięknym ogrodzie, własna studnia także będzie dobrą inwestycją.

[avg] ([per]) [total] vote[s]