Pięknych projektów domów nie brakuje. Wystarczy kupić odpowiednią gazetę, przejrzeć strony internetowe albo udać się do architekta, który słuchając naszych potrzeb będzie się starać stworzyć plan idealnego dla nas domu. Wielokrotnie zastanawiamy się czy lepszy będzie dom parterowy, czy może jednak dom z poddaszem użytkowym? Ten drugi niesie ze sobą wiele korzyści. Szczególnie, jeżeli nasza działka nie ma dużej powierzchni.

Mniejsza działka, taka sama powierzchnia domu

Nie każdy może sobie pozwolić na dużą działkę. Nie w każdym mieście również ją dostaniemy. Ale nie oznacza to, że nasz dom musi być ciasny. Wręcz przeciwnie. Decydując się na dom z poddaszem użytkowym, możemy cieszyć się dużą powierzchnią, nawet na ograniczonej działce. W dodatku w przypadku domów z poddaszem użytkowym znacznie łatwiej jest podzielić przestrzeń na część dzienną i nocną. Na dole urządzimy kuchnię, salon, zrobimy łazienkę i wc. Na górze z kolei mogą znajdować się sypialnie rodziców i dzieci. Jeżeli pracujemy z domu albo często przynosimy pracę do domu, przyda się również gabinet. To od nas zależy czy znajdzie się on na górze, czy na dole. Na poddaszu jednak na pewno będziemy mieć ciszej. To na dole będzie tętnić życie, szczególnie gdy dzieciaki wrócą ze szkoły, a pani domu będzie szykować późny obiad czy kolację.

Niższe koszty

Niepodważalną zaletą domów z poddaszem użytkowym są także niższe koszty budowy. Mniejsza jest powierzchnia dachu czy fundamentów, dlatego materiałów na ich pokrycie również musi być mniej. A finansowe korzyści są bardzo istotne. Samo stawianie domu jest już bardzo kosztowne. Później trzeba go jeszcze wykończyć, co generuje kolejne, praktycznie niekończące się wydatki. Co istotne, domu z poddaszem użytkowym nie musimy wykańczać od razu w całości.

Kiedy skończy nam się gotówka, będziemy mogli odłożyć wykańczanie poddasza na bardziej dogodny dla naszych finansów moment – komentuje nasz rozmówca z firmy MHAUS Deweloper.

Atrakcyjny wygląd domu

Nie można też zapomnieć, że domy z poddaszem mają bardzo przyjazny, wręcz urokliwy wygląd. Możemy nawet pomyśleć nad balkonem, który pozwoli wykonać atrakcyjne załamania dachu. Nasz dom będzie prezentować się naprawdę ładnie, nie tylko z zewnątrz, ale też – wewnątrz. Sypialnie na poddaszu mają swój niezaprzeczalny urok. Tak samo jak pokoje dziecięce, wystarczy je z pomysłem zaaranżować, a pociechy nie będą chciały opuścić swojego królestwa. Już niebawem możesz się o tym przekonać, jeśli tylko postanowisz zainwestować w dom z poddaszem użytkowym.