Gont bitumiczny nie jest może tak popularnym rodzajem pokrycia dachowego jak blachodachówka, jednak pod wieloma względami jest od niej dużo lepszym rozwiązaniem. Sprawdzi się szczególnie w przypadku dachów o nietypowych, skomplikowanych kształtach.

Czym jest gont bitumiczny?

Gontem bitumicznym nazywamy kawałki papy bitumicznej z rdzeniem wykonanym z włókna szklanego. Zazwyczaj sprzedawany jest w formie elastycznych, łatwo dopasowujących się do kształtu dachu pasach. To właśnie ta elastyczność sprawia, że idealnie nadaje się do krycia dachów o nietypowej geometrii.

Pod tym względem jest dużo wygodniejszy w montażu niż blachodachówka, występująca pod postacią dużych paneli – mówi specjalista z firmy IzohanPrzy większym skomplikowaniu kształtu dachu, montaż blachodachówki staje się bardziej kłopotliwy i niesie większe ryzyko popełnienia błędu.

Gont posiada również wiele innych zalet. Przedstawiamy je poniżej.

 Lekkość

Poza elastycznością materiału, gont charakteryzuje się bardzo niewielką wagą – metr kwadratowy wykonanego z niego pokrycia waży zaledwie od 8 do 10 kg. Dzięki temu nie obciąża on nadmiernie więźby dachowej, która nie musi posiadać wzmocnionej konstrukcji, tak jak w przypadku więźby dostosowanej do noszenia pokrycia wykonanego z dachówek ceramicznych. Warto pamiętać, że wykonanie więźby dachowej o zwiększonej nośności niesie za sobą wyższe koszty.

Wysoka trwałość

Dobrze wykonane pokrycie z gontu bitumicznego będzie z powodzeniem służyć nam przez długie lata. Nie wymaga on specjalnych prac konserwacyjnych, nie odkształca się pod wpływem warunków pogodowych, nie pokrywa korozją ani glonami. Dodatkowo zapewnia wysoką szczelność.

Prosty montaż

Jak zostało powiedziane, gont bitumiczny jest prosty w montażu, szczególnie na dachach o skomplikowanych kształtach, wymagających bardzo dokładnie dopasowywania elementów pokrycia. Nie zostało jednak jeszcze powiedziane, że w dużej mierze gont montuje się sam – jego spodnia powierzchnia jest pokryta warstewką specjalnego kleju bądź asfaltu, która pod wpływem temperatury topi się i łączy pas gontu z warstwą materiału znajdującą się poniżej. Cały proces takiego samoklejenia trwa od jednego do dwóch tygodni – w niesprzyjających warunkach można go przyspieszyć przy użyciu nagrzewnic. Również naprawa dachu jest bardzo prosta – oderwane elementy można szybko przymocować z powrotem przy pomocy kleju bitumicznego.

Ile to kosztuje?

Ostatnią istotną zaletą gontu jest fakt, że jest to pokrycie bardzo tanie – jego cena porównywalna jest do ceny blachodachówki. Warto zauważyć, że na koszt pokrycia składa się nie tylko cena materiału, ale także jego montażu. Ta również jest stosunkowo niska.