Wilgoć w murach domów jest niepokojącym zjawiskiem, które może wyrządzić nieodwracalne szkody, dlatego trzeba z nią walczyć. Wilgotne mury przemarzają i tracą swoją izolacyjność termiczną. Na zawilgoconej ścianie rozwijają się grzyby i pleśnie, powstają wykwity, ponadto na takich ścianach po pewnym czasie łuszczy się tynk i zaczyna odpadać.

Ocieplanie

Jedną z najskuteczniejszych metod walki z wilgocią w budynku jest jego ocieplenie.

Zanim jednak zdecydujemy zastosować materiały termoizolacyjne w naszym domu, powinniśmy osuszyć go z wilgoci. Zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej będzie bardzo dobrym pomysłem w tej sytuacji.

Pamiętajmy także, że ocieplanie domów jest nie tylko ważne ze względu na oszczędność energii, ale także na nasz komfort i samopoczucie.

Decydując się na ocieplenie domu powinniśmy wybrać materiały do ociepleń najlepiej od jednego producenta. Pozwoli to ekipie monterskiej wykonać fachowo termoizolację całego budynku, gdyż wszystkie elementy będą do siebie pasowały i doskonale się uzupełniały.

Zalety

Praca na tak dobranych elementach pozwoli uzyskać zaskakujący efekt. Dzięki zastosowaniu ocieplenia budynku nasz dom stanie się energooszczędny. Zyskamy w ten sposób budynek bardzo dobrze izolowany, z odpowiednią wentylacją. Najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym materiałem stosowanym do izolacji budynków jest styropian. Nie bez powodu, ponieważ materiał ten ma najlepsze właściwości izolacyjne.

W jaki sposób przygotować budynek do ocieplenia?

Ocieplenie domu warto zacząć od gruntownego przygotowania podłoża do ocieplenia.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie nośności podłoża. Pomiarów dokonuje się przy użyciu próbek styropianowych. Podłoże powinno być suche, czyste i nie może zawierać fragmentów starego tynku.

Planując ocieplenie domu, warto wynająć profesjonalną ekipę, która fachowo wykona izolację przeciwwilgociową. Izolacje takie mogą być pionowe, wykonywane od zewnętrznej strony na całej powierzchni ścian fundamentowych lub poziome, wykonywane na styku ławy i ściany fundamentowej lub na styku ściany fundamentowej i ściany parteru.

Naprawa lub ułożenie izolacji pionowej ścian fundamentowych wymaga odkopania ścian piwnic do ław fundamentowych, oczyszczenia ścian z resztek starej izolacji i uszkodzonego tynku oraz uzupełnienia ubytków i pęknięć. Na tak przygotowane podłoże można układać izolację.

Co zastosować do mocowania izolacji?

Od dawna stosowanym sposobem zespalania styropianu z powierzchnią muru była zaprawa klejowa sprzedawana w workach. Metoda ta była bardzo pracochłonna i stanowiła dosyć skomplikowany proces. W tym przypadku potrzebny był dowóz materiału oraz praca robotników nad przygotowaniem dużej ilości zaprawy za pomocą odpowiednich narzędzi. Niezbędna była zatem wiertarka wyposażona w mieszalnik do jej połączenia z wodą. Trzeba było także zadbać o dokładne wymierzenie proporcji, aby zaprawa miała właściwą konsystencję. Również etap przyklejania styropianu, choć sam nie trwał zbyt długo, był utrudniony i ciągle zakłócany przez potrzebę odrywania się od pracy, aby móc przygotować kolejną porcję zaprawy. Wszystko to wydłużało znacznie czas wykonania przyklejenia styropianu do muru, a nie można było sporządzić takiej zaprawy nieco wcześniej, gdyż ulegała ona szybkiemu zasychaniu. Na szczęście pojawiły się rozwiązania, które zapewniają większy komfort pracy i są efektywniejsze.

Zaprawa klejowa, to innowacyjny klej poliuretanowy do styropianu w puszce, który nie wymaga ani podłączenia do wody czy prądu ani skomplikowanych narzędzi do jego przygotowania. Przede wszystkim jest lekki i nie sprawia kłopotów z jego przenoszeniem.

Dzięki zaprawie klejowej styropian trwale i szybko przylega do powierzchni ocieplanego budynku i pozostaje tam na długie lata.

Pamiętajmy, że właściwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa ochraniająca budynek przed wodą gruntową i wilgocią zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania domu przez wiele lat.

Dom w XXI wieku powinien wyróżnić się nie tylko nowoczesną architekturą, funkcjonalnością, ale powinien być przede wszystkim energooszczędny.

Ocieplając budynek sprawimy, że rachunki za zużycie energii będą z całą pewnością niższe, a tym samym zmniejszą się koszty eksploatacji.

Rate this post