Jedną z podstawowych decyzji podejmowanych przy budowie domu jest wybór pokrycia dachowego. Jaki dach wznieść – płaski, a może wielospadowy? Oba rozwiązania mają swoje zalety i ograniczenia. Na dobór konkretnego kształtu wpływa wiele czynników, takich jak osobiste preferencje, kwestie finansowe czy obowiązujące przepisy.

Dachy płaskie

Typ dachów w których pochylenie połaci dachowej oscyluje w granicach od 2 do 12 stopni. Często utożsamiane z nowoczesną, modernistyczną architekturą. W Polsce przez pewien czas nie cieszyły się dobrą opinią. Piętno wywarł okres PRL-u, w którym dach płaski stanowił element niesolidnej, mało estetycznej zabudowy. Dachy wznoszone współcześnie nie mają jednak wiele wspólnego ze swoimi poprzednikami. To stylowe, wytrzymałe konstrukcje wykonywane z najlepszej jakości materiałów.

Budowa dachu płaskiego niesie ze sobą szereg zalet. Pomieszczenia zaaranżowane pod takim dachem mają taką samą wysokość w każdym punkcie, toteż nie trzeba przejmować się zagospodarowaniem skosów, a dach można spożytkować jako dodatkową przestrzeń. Często stosowanym rozwiązaniem jest aranżacja zielonego tarasu, działki bądź ogródka. Niewątpliwy plus stanowi też energooszczędność. Domy z dachem płaskim zatrzymują więcej ciepła, co przekłada na niższe wydatki na ogrzewanie.

Jakie są wady dachów płaskich? Konstrukcja ma swoje ograniczenia. Przejawia tendencje do trzymania wody deszczowej i śniegu, co bywa uciążliwe zwłaszcza przy obfitych opadach. Zadaszenie źle też reaguje na przechodzenie temperatur przez ,,0”, czyli naprzemienne zamarzanie i odmarzanie. Z tego względu, w niektórych regionach kraju rezygnuje się ze wnoszenia konstrukcji płaskich, zastępując je rozwiązaniami stromymi. Taki trend obowiązuje między innymi na obszarach górzystych.

Dachy wielospadowe

Rodzaj dachu stromego, cieszący się większą popularnością od dachów płaskich. Sporo klientów wybiera tego typu rozwiązanie z uwagi na atrakcyjny wygląd oraz szerokie możliwości projektowania, z zastosowaniem dowolnej liczy i kształtu połaci dachowych. Dach wielospadowy można urozmaicić stosując lokarny i wykusze. Spore znaczenie ma zróżnicowany wybór materiałów połaciowych – gont, dachówek ceramicznych, betonowych czy blachodachówek – które wpływają na ostateczny charakter dachu i całego domu.

Pewną komplikację przy budowie dachu wielospadowego mogą stanowić wydatki. Nie ulega wątpliwości, że wzniesienie takiego zadaszenia to spory koszt – o wiele wyższy niż dachu płaskiego, jedno- bądź dwuspadowego. Dach wielospadowy wymaga większej ilości pokrycia, drewna na więźbę, materiałów izolacyjnych i wstępnego krycia, jak również akcesoriów (dachówki kalenicowe, szczytowe, wentylacyjne itd.) oraz obróbek blacharskich. Wraz ze stopniem skomplikowania konstrukcji, wzrasta też ryzyko pomyłek wykonawczych.

Co poza tym? Domy jednorodzinne z dużą ilością skosów zapewniają niższy bilans energetyczny od dachów płaskich (o czym wspominaliśmy już wcześniej), przez co są droższe w eksploatacji. Gwarantują za to szereg cennych udogodnień, takich jak ułatwione odprowadzanie śniegu i wód opadowych. Z tego względu nie wymagają notorycznego oczyszczania i kontrolowania stanu powłok. Nie ulegają szybkiemu wyeksploatowaniu, służąc z powodzeniem przez kilkadziesiąt, a nawet więcej lat.

Werdykt?

Wybór między dachem płaskim a wielospadowym stanowi wynik kompromisu, uwzględniającego takie czynniki jak estetyka, walory użytkowe czy rachunek ekonomiczny. Trudno rozstrzygnąć, które rozwiązanie jest lepsze. Na decyzję wpływają osobiste preferencje, choć znaczenie mają też przepisy. Poszukując formy i kształtu dachu należy zwrócić uwagę na plany zagospodarowania przestrzennego, w których mogą być narzucone wymogi kąta nachylenia połaci, rodzaju pokrycia czy wysokości kalenicy od poziomu terenu.

Pamiętajmy, że nasz dom stanie się częścią lokalnego krajobrazu, w którym będziemy poruszać się nie tylko my, ale też inne osoby. Jeżeli dysponujemy pełną swobodą w zakresie doboru kształtu dachu, dokonajmy rozważnej decyzji. Pomocą służą fachowcy i internet. Spore udogodnienie stanowią wyszukiwarki pokryć dachowych, na przykład portal panoramadachow.pl. Dzięki nim dobierzemy zadaszenie w pełni dopasowane do architektury domu i wyglądu otoczenia.

[avg] ([per]) [total] vote[s]