Jaka podłoga sprawdzi się w reprezentacyjnym salonie? Wybór konkretnego materiału wcale nie jest taki prosty. Trzeba uwzględnić przecież aspekty funkcjonalne, praktyczne, ale i te estetyczne. Liczą się również indywidualne preferencje inwestorów i modowe trendy, które w zakresie wystroju wnętrz zmieniają się w każdym sezonie. Na co zwracać szczególną uwagę, wybierając podłogę do salonu? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Praktyczna podłoga w centralnej części mieszkania

To właśnie salon jest “sercem” każdego domu. W tym pomieszczeniu przyjmuje się gości, ale też zasiada całą rodziną do wspólnego oglądania filmu czy spożywania posiłków. Salon pełni nie tylko funkcję reprezentacyjną, sprawdza się jako bawialnia dla dzieci, jadalnia, sala kinowa. Nie ma wątpliwości, że służy wszystkim domownikom i jest intensywnie eksploatowany. To dlatego podłoga w salonie powinna być przede wszystkim trwała oraz odporna na użytkowanie. Bez względu na jej rodzaj, zawsze warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności materiału, twardość, odporność na pękanie, rysowanie, ciężar czy uderzenia.

Ponadto, podłoga w salonie powinna być łatwa w utrzymaniu czystości i niepodatna na zabrudzenia. Musi być odporna na działanie wilgoci i wody oraz wszelkiego rodzaju korozje. Doskonale sprawdzi się zarówno drewniany parkiet, panele, gres czy naturalny kamień, jeśli tylko całość będzie najlepszej jakości. Bez względu na rodzaj wybranej podłogi, niska cena materiału nie jest dobrym czynnikiem decyzyjnym.

Podłoga w salonie a styl reprezentacyjnego wnętrza

Sami projektanci wnętrz potwierdzają, że najlepiej stawiać na podłogę klasyczną oraz uniwersalną i traktować ją jako doskonałą bazę w ramach aranżacji salonu wedle wybranego stylu. Warto wziąć pod uwagę, że wymiana podłogi wiąże się nie tylko ze sporą inwestycją finansową, ale i koniecznością przeprowadzenia uciążliwego remontu. To dlatego dobrze jest postawić na zawsze pasującą i modną klasykę, zaś sezonowe trendy lepiej wykorzystywać raczej w dodatkach dekoracyjnych salonu.

Podłoga w salonie może jednak pasować do wybranego stylu i nadawać całości wyjątkowy charakter. Eksperci z firmy ADAM, która od lat działa w branży budowlanej, przyznają, że dzisiaj największą popularnością cieszy się drewniany parkiet z naturalnych desek albo dobrej jakości panele. Te pięknie komponują się z aranżacjami w stylu klasycznym, ale też skandynawskim, retro, boho czy loftowym. Podłogę z gresu czy płytek wybierają raczej inwestorzy, którzy stawiają na styl glamour albo nowoczesny.