Szklarnie czy oranżerie są stosunkowo częstym dodatkiem na posesjach. Przeznaczone są one do całorocznej hodowli roślin. Architekci polecają inne rozwiązanie, które łączy w sobie nie tylko funkcjonalność, ale i efektowny wygląd. Wyjątkową opcję stanowią tzw. ogrody zimowe, które odpowiadają za wypoczynek i rekreację o każdej porze roku. Czym charakteryzują się ogrody zimowe?

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy stanowi szklaną konstrukcję, opartą na szkielecie (aluminiowym, stalowym, drewnianym lub plastikowym). Przypomina on tradycyjną szklarnię. W przeciwieństwie do oranżerii ogród zimowy funkcjonuje przez wszystkie pory roku. Pełni funkcję rekreacyjną i wypoczynkową. Umożliwia odpoczynek w otoczeniu pięknych i zadbanych roślin nawet podczas mroźnych zimowych miesięcy. Znajdują się tutaj kwiaty, które mogą kwitnąć przez cały rok.

Architekci dzielą ogrody zimowe na dwa typy: ciepłe i zimne. Najczęściej spotykana jest pierwsza wersja. Charakteryzuje się ona ciepłym klimatem. W ciepłym zimowym ogrodzie można zaaranżować dodatkowy salon i cieszyć się bliskością natury o każdej porze roku.

Jak urządzić ogród zimowy?

Ogród zimowy powstaje zawsze przy współpracy architekta i profesjonalnej firmy budowlanej. Potrzebny jest odpowiedni asortyment, np. dobrej jakości okna i solidna konstrukcja. Przykładem firmy, która zajmuje się produkcją i dystrybucją okien, drzwi i podłóg, jest przedsiębiorstwo Nowbud-Klimczyk. Pracownicy owej firmy podążają nieustannie za najnowszymi trendami technologicznymi i dbają, by wszystkie produkty były estetyczne, nowoczesne i dopasowane do potrzeb klientów. 

Wygląd ogrodu zimowego jest uzależniony od gustów domowników. Niektórzy wolą upodobnić go do szklarni i inwestują w architekturę ogrodową, natomiast inni chcą uzyskać pomieszczenie o domowym klimacie. W drugim wypadku przydadzą się typowe okna, drzwi, podłoga i meble. Estetycznymi dodatkami mogą być nie tylko piękne doniczki, ale też skrzynki na owoce, w których będą posadzone rośliny. Eksperci polecają wybrać charakterystyczne meble z technorattanu lub rattanu, które doskonale komponują się z roślinnością, a także radzą sobie z silnym nasłonecznieniem i wilgocią.

Przyda się odpowiednie oświetlenie, które można uzyskać za pomocą świec i latarenek. Jeżeli ogród zimowy ma pełnić funkcję drugiego salonu, konieczne będzie oświetlenie elektryczne, dzięki któremu można tu przebywać po zmroku. Przyda się również właściwe ogrzewanie. Jeżeli domownicy nie chcą inwestować w nie, warto zaopatrzyć ogród zimowy w ciepłe i puszyste koce.

Rate this post